Answer: a. A point estimate for p is 0.597 .
b. The 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Step-by-step explanation:
Given : Sample size of professional actors : n= 67
Number of extroverts : x= 40
Let p represent the proportion of all actors who are extroverts.
a. The point estimate for p = sample proportion = 

b. Confidence interval for population proportion :

Since the critical value for 95% confidence interval is 1.96 , so the 95% confidence interval for p would be





In the 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
What is the potential outlier in the following data set of populaion densities? 1,19,35,43,49,55,63,94,105,110,175,231,239,351,7
MAXImum [283]
Answer:
738
Step-by-step explanation:
It’s to different from the other numbers
10 red marbles
Multiply the # of blue marbles by 2 (since there was TWICE as many red marbles), and you have your answer (above)