Answer:
A=B
Step-by-step explanation:
Equation 1: 70% of A = 0.7a
Equation 2: 35% of B = 0.35a
Equation 3 = (Equation 2) • 2
Equation 3: 70% of B = 0.7a
Equation 3 = Equation 1
A = B
We are given : Distance of the swing = 100 feet.
Distance of slide = 80 feet.
Angle between swing and slide = 30 degrees.
We need to find the distance between the swing and the slide.
Distance of swing, distance of slide and distance between the swing and the slide form a triangle.
We can apply cosine law to find the distance between the swing and the slide.
c^2 = a^2 +b^2 - 2ab cos C
c^2 = 100^2 +80^2 - 2(100)(80) cos 30°
c^2 = 10000 + 6400 -2* 8000 
c^2 = 16400 - 8000
c^2 = 16400 - 13856
c^2 = 2544

c= 50.44
c = 50 feet approximately.
<h3>Therefore, the approximate distance between the swing and the slide is 50 feet.</h3>
According to the competitive parity budgeting method, in order to attain their growth objective, they would need to have 46 percent share of the total industry marketing effort. The correct answer is B.
Well there similar because your adding 10 more or 10× since from ones to the tens is 10×