answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
2 years ago
13

The DiMonte Corporation invented a new type of sunglass lens. Their variable expenses are $12.66 per unit, and their fixed expen

ses are $111,200. a. How much does it cost them to produce one lens? 15,000 lenses? b. Express the expense function algebraically. What is the slope of the expense function? c. If the slope is interpreted as a rate, give the units to use. d. What is the average cost, to the nearest cent, of producing 15,000 lenses?e. What is the average cost, to the nearest cent, of producing 17,000 lenses? f. As the number of lenses increased from 15,000 to 17,000, did the average expense per lens increase or decrease?
Mathematics
1 answer:
Sladkaya [172]2 years ago
8 0

Answer:

a)one lens: 111,212.66

15000 lenses: 301,100

b)y=111,200+12.66x

slope: 12.66

c)12.66 dollars per unit of lens produced

d) 20.07

e) 19.2

f)decreases

Step-by-step explanation:

a) Cost of producing one lens

fixed expenses+variable expenses=111,200+12.66=111,212.66

Cost of producing 15,000 lenses

fixed expenses+variable expenses=111,200+12.66(15,000)=301,100

b)Expense function:

let y be the expense cost

let x be the number of lenses produced

y=111,200+12.66x

Slope:

The function is  a line equation: y=mx+b where m is the slope.

In this case b=111,200 and m=12.66. So the slope is 12.66

c) the cost increases 12.66 dollars per unit of lens produced

d) The cost of producing 15000 lenses is:

111,200+12.66(15,000)=301,100

If DiMonte produces 15000 lenses, the average cost per lens is:

301,100/15000=20.073≈20.07

e)The cost of producing 17000 lenses is:

111,200+12.66(17,000)=326,420

If DiMonte produces 17000 lenses, the average cost per lens is:

326,420/17,000=19.2

f)The average per lens decrease.

You might be interested in
A recent survey by the American Automobile Association showed that a family of two adults and two children on vacation in the Un
masha68 [24]

Answer: We are given:

\mu=247,\sigma=60

We need to find the z scores for the following vacation expense amounts:

$197, $277, $310

We know that z score formula is:

z=\frac{x-\mu}{\sigma}

When x = 197, the z score is:

z=\frac{197-247}{60}

        =\frac{-50}{60}

        =-0.83

When x = 277, the z score is:

z=\frac{277-247}{60}

        =\frac{30}{60}

        =0.5

When x = 310, the z score is:

z=\frac{310-247}{60}

        =\frac{63}{60}

        =1.05

Therefore, the z scores for the vacation expense amounts $197 per day, $277 per day, and $310 per day are -0.83, 0.5 and 1.05 respectively


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Bella is working on the world record for longest beaded necklace. She has 10,000 glass beads that have a diameter of 0.4 cm. If
Arturiano [62]

Answer:

Step-by-step explanation:You just have to divide and u get 4,000

3 0
2 years ago
james bought a cheeseburger, fries, and a drink for dinner. the cheeseburger was three times the price of the fries and the drin
nordsb [41]
The answer is $4.16 for each item

7 0
2 years ago
I see that your new product is available for 412.50 on the website. How much is it if I buy it in the store? The website is a 25
OverLord2011 [107]

Answer with explanation:

Price of Product on the Website = $ 412.50

It is given that, product is offered at a discount of 25% on the website.

Let actual price of product on the store = $ x

Writing the above statement in terms of equation

→Price at store - Discount= Price at Website

x-\frac{25\times x}{100}=412.50\\\\ \frac{75 x}{100}=412.50\\\\x=\frac{41250}{75}\\\\x=550

Price at store of that Product = $ 550

3 0
2 years ago
The grade of a road is the slope of a road. In the U.S., grade is often expressed as a percent by finding the product 100(slope)
bagirrra123 [75]
The grade of a road is the slope of a road. In the U.S., grade is often expressed as a percent by finding the product 100(slope). Approximate the grade of a road that has a rise of 950 ft over 3 mi is :
A. 3%

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Michael made 4 dozen chocolate chip cookies he is bringing 75% of them to school for a party how many cookies does he bring to c
    8·1 answer
  • A ladybugs length measures 2cm express this measurement in meters explain your thinking include an equation with an exponent in
    14·1 answer
  • I AM GIVING 99 POINTS!
    8·2 answers
  • Tim worker estimates his taxable income will be $7000. He is paid twice a month or 24 times a year. Because Tim has only one sou
    7·2 answers
  • An in ground rectangular pool has a concrete pathway surrounding the pool. if the pool is 16 feet by 32 feet and the entire area
    15·1 answer
  • A survey of eating habits showed that approximately
    6·1 answer
  • Hanna shops for socks that cost $2.99 for each pair and blouses that cost $12.99 each. Let x represent the number of pairs of so
    15·1 answer
  • In a study of exercise, a large group of male runners walk on a treadmill for six minutes. Their heart rates in beats per minute
    8·1 answer
  • There were 125 females and 100 males present at the high school pep rally. Find the ratio of males to the total number of people
    12·1 answer
  • The Hudson family went out to dinner. The meal cost $49.50.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!