Answer:B-by avoiding hazardous work
Explanation:
Given the data in the problem, we can calculate the cost of production for each bucket:
one bucket requires:
500 grams of plastic and one-half hour of direct labor.
The plastic costs $10.00 per 500 grams and the employees are paid $15.00 per hour.
Therefore, one bucket costs (material and labor):
$10.00 + $15.00 * (1/2 hour) = $17.50 per bucket plus (1.10 * $7.50) = $25.75
for 380 buckets :
$25.75 * 380 = $9785
This value only represents the cost of production of 380 buckets for the month of March. <span />
Answer:
Explanation:
Please have a look at the attached photo below
We know the formula of the price elasticity of demand:
<em>percentage change of quantity demanded/percentage change of price </em>
Given:
- P1: $2.65 => D1 (quantity sugar-free gummy bears) = 181 and O1 (quantity ordinary gummy bears) =485
- P2: $3.05=>D2 (quantity sugar-free gummy bears) = 157 and O2 (quantity ordinary gummy bears) =273
So:
= %ΔD / %ΔP
= (ΔD/
(D1+D2) ) / (ΔP/
(P1+P2))
= (181-175) /
( 157+181 ) : (3.05 -2.65)/
( 3.05 +2.65 )
=
:
= 0.24
= %ΔO / %ΔP
= (ΔO/
(O1+O2) ) / (ΔP/
(P1+P2))
= (273-485) /
( 273+485) : (3.05 -2.65)/
( 3.05 +2.65 )
=
:
=- 3.9
Answer:
Standard Overhead rate is $1.25 per Direct labor hours
Explanation:
Total variable cost (2000 unit * $2.50) = $5,000
Total fixed cost = <u>$5,000</u>
Estimated Overhead cost = <u>$10,000</u>
<u />
Estimated Direct labor hour = 2000 unit * 4 hours = 8,000 hours
Standard Overhead rate = Estimated overhead cost / Estimated Direct labor hour
Standard Overhead rate = $10,000 / 8,000 hours
Standard Overhead rate = $1.25 per Direct labor hours