Answer:
Steve will receive $752 dividend income on June 12.
Explanation:
=> Dividend is declared on May 6 to holders of record on Friday, May 22.
=> Aaron shares purchased before May 22 are:
500 shares on May 8
200 shares on May 16
100 shares on May 20
∴ 800 shares in total
Aaron is having Total 800 Shares as on May 22. So he will receive Dividend for 800 shares.
since Dividend per share = $0.94
, therefore
Total Dividend = 0.94 x Total share ==> 0.94 x 800
Total dividend = $752
Answer:
% change decrease is = 1.2 %
Explanation:
given data
assets = $100 million
average duration = 3 years
liabilities = $90 million
average duration = 3 years
interest rates= 4% increase
to find out
percentage decrease in First National Bank's net worth relative to the total original asset value
solution
change in assets value is
change in assets value = $100 million × 4% × 3 year = $1200 million
change in liability value is
change in assets value = $90 million × 4% × 3 year = $1080 million
change in net worth = $1200 - $1080 = $120 million
so % change is =
% change decrease is = 1.2 %
According to the enotes, if a company does not have a current supplier for a part, they must issue a Request for quotation (RFQ) so their potential supplier can provide a detailed quote that might include more than just a per unit price, it may also include delivery date, and payment terms. This quote invites suppliers into a bidding process to bid on specific products or services. However, it is only the first step in a negotiation with a supplier.
Answer:
C) competition
Explanation:
ACE's new computer is in the introduction stage of the product life cycle. It is a very new and different product and therefore ACE can charge a high price until the growth stage begins. During the growth stage, the product's demand will increase and it will become a normal available product, that will attract several competitors into the market. Competitors might introduce newer versions of the product which are slightly different, but specially the price will be a decisive factor. As more competitors enter the market, the price will fall.