Answer:
A thin layer of oil with index of refraction ng = 1.47 is floating above the water. The index of refraction of water is nw = 1.3. The index of refraction of air is na= 1. A light with wavelength λ = 775 nm goes in from the air to oil and water.
Part (a) Express the wavelength of the light in the oil, λ₀, in terms of λ and n⁰ (b) Express the minimum thickness of the film that will result in destructive interference, t min, in terms of λ o
(c) Express tmin in terms of λ and no.
(d) Solve for the numerical value of tmin in nm.
Explanation:
n₀ = 1.47
refraction of water = 1.3
refraction of air = 1
wavelength λ = 775 nm
(a) wavelength of light in water ⇒ λ₀ = λ / n₀
(b) minimum thickness of the film that will result in destructive interference
t(min) = λ₀ / 2
(c) the express t(min)
t = λ /2n₀
(d) the thickness is
t = 775 / 2(1.47)
= 263.61 nm
Let m = mass of asteroid y.
Because asteroid y has three times the mass of asteroid z, the mass of asteroid z is m/3.
Given:
F = 6.2x10⁸ N
d = 2100 km = 2.1x10⁶ m
Note that
G = 6.67408x10⁻¹¹ m³/(kg-s²)
The gravitational force between the asteroids is
F = (G*m*(m/3))/d² = (Gm²)/(3d²)
or
m² = (3Fd²)/G
= [(3*(6.2x10⁸ N)*(2.1x10⁶ m)²]/(6.67408x10⁻¹¹ m³/(kg-s²))
= 1.229x10³² kg²
m = 1.1086x10¹⁶ kg = 1.1x10¹⁶ kg (approx)
Answer: 1.1x10¹⁶ kg
Answer:
The coefficient of static friction between the puppy and the floor is 0.7273.
Explanation:
The horizontal force applied to move the puppy from a steady state has to be greater than the force of static friction, after it is moving the force needs to be equal to be greater than the force of dynamic friction in order to maintain its movement. The force of static friction is given by:

Where
is the static friction force,
is the coefficient of static friction and
is the normal force. Since there's no angle on the flor the normal force is equal to the weight of the puppy, therefore,
, to make the puppy moving we need to use a force of 80 N, therefore,
, so we can solve for the coefficient as shown below:

The coefficient of static friction between the puppy and the floor is 0.7273.
Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
Answer:
<em>I think the answer is C</em>
<em />
Explanation:
Its heavy but not too heavy