In the question above, Walt asks for 10 gallons of gas while Jessie asks for $10 worth of gas. In both the cases, the drivers need gas but Walt is concerned about the quantity of gas and Jessie is concerned about the price of the gas.
In case of Walt, the price elasticity of demand is zero because he want 10 gallons of gas regardless of the price of gas per gallon. While in case of Jessie, the price elasticity of demand is one because he wants to buy gas worth $10, no matter what is the price of the gas per gallon.
Answer:
group polarization
Explanation:
Group polarization: In social psychology, the term "group polarization" is described as the propensity for a specific group to make a few decisions that are considered as more extreme as compared to the initial inclination of the group's members. However, group polarization occurs either in the direction of conservativeness or riskiness.
In the question above, the given statement represents group polarization.
Answer and Explanation:
The rightward shfit in the curve is based on the assumption that the pay raise will be incorporated into the price of the ticket. As the price of the ticket increases, the demand will decrease and shift the demand curve to the right.
Answer: The saving rate is 0.30
Explanation:
The Golden Rule savings rate is referred to as the rate of savings which maximizes steady state level or growth of consumption.
Let k be the capital/labour ratio (i.e., capital per capita), y be the resulting per capita output ( y = f(k) ), and s be the savings rate. The steady state is referred to as a situation in which per capita output is unchanging, which implies that k be constant. This requires that the amount of saved output be exactly what is needed to one quip any additional workers and two replace any worn out capital.
In a steady state, therefore: sf(k)=(n+d)k
Growth rate of output =3%
Depreciation rate= 4%
Capital output ratio is (K/Y)
= 2.5
Begin the steady state condition:
S= ( σ + n + g) (k/Y)
S= (0.03+0.04) (2.5)
S= 0.175
Golden rule steady state
MPK= (0.03+0.04)= 0.07
Capital output ratio=
K/Y= Capital share / MPK
K/Y= 0.3/0.07
K/Y= 4.29
In the golden state, the capital output ratio is equal to 4.29 in comparison to the current capital ratio 2.5.
The saving rate consistent with the steady growth rate
S= ( σ + n + g) (k/Y)
S= (0.03 +0.04) (4.29)
S= 0.30
The saving rate that is consistent with the steady growth rate is 0.30
Answer:
$746.90
Explanation:
The old monthly payment can be derived from the information given in the scenario:
It says that ''at the end of 1 year he owes the bank $70,000'' and we are also told that ''he paid $10.67 monthly per thousand on his original loan.''
Logically then, the old monthly payment = $10.67 per $1,000 into $70,000
Old monthly payment = ($70,000 / $1,000) x $10.67
which is 70 x $10.67 = $746.90