Answer:
the answer for that is false
The answer:
we should know the meaning of each abbreviation:
ms means millisecond, its value is 10^-3 s
ns means means nanosecond, its value is 10^-9 s
ps means picosecond, its value is 10^-12 s
fs means femtosecond, its value is 1x 10^15 s
<span>Expressions of the quantity 556.2 x 10^-12 are</span>
556.2 x 10^-12 =556.2 ps
556.2 x 10^-12 =556.2 x 10^-9 x 10^-3= 556.2 x 10^-9 ms
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^-3 x 10^-9 = 556.2 x 10^-3 ns
556.2 x 10^-12 = 556.2 x 10^- 27 x 10^15 = 556.2 x 10^- 27 fs
Explanation:
<u>Physical properties of ZBr₂</u>
The compound is an ionic substance. Therefore it will have properties of ionic compounds. Some of these properties are:
- it is a hard solid usually with high melting points or a liquid with high boiling points.
- Soluble in water and insoluble in non-polar solvents.
- It can conduct electricity in aqueous solutions or in molten form.
- it will undergo a fast reaction.
<u>Z is a metal</u>
To form ionic compound, a metal will combine with a non-metal. Bromine is a non-metal and it is expected that Z will be a metal. This is because ionic bonds involves transfer of electron from one specie to the other. Metals are usually the donor and non-metals are the receptor. This is how ionic bond forms. The electrostatic attraction resulting from the ions produced the ionic bond.
<u>Formula of the oxide</u>
ZO
Z 0
+2 -2
It is obvious that Z has 2 valence electrons. It will lose the two valence electrons to attain stability.
Oxygen requires 2 electrons to resemble Neon. This combination will give a compound ZO.
Learn more:
ionic compounds brainly.com/question/6071838
#learnwithBrainly
When P1/P2 = C1/C2
and C is the molarity which = moles/volume
so, P1/P2 = [(mass1/mw)/volume] / [(mass2/mw)/volume]
P1/P2 = (mass1/mw)/1.5L / (mass2/mw)/1.5L
so, Mw and 1.5 L will cancel out:
∴P1/P2 = mass1 / mass2
∴ mass 2 = mass1*(P2 / P1)
= 0.278g * (78 bar / 62 bar)
= 0.35 g
∴ the quantity of argon that will dissolve at 78 bar = 0.35 g
An exothermic reaction is one which is accompanied by the release of heat energy.
In the given situation, hydrogen and oxygen combine to form water along with the generation of heat.
2H2 + O2 → 2H2O + heat
Based on the law of conservation of energy: 'energy can be neither created nor destroyed". This implies that whatever energy is released must have been present in the reactants. Therefore, the reactants must be in a higher energy level than products.
If the reaction shown below is exothermic, the energy level of the reactants is higher than products.