Answer:
About 0.08486 moles
Explanation:
PV=nRT, when P is the pressure in atmospheres, V is the volume in liters, n is the number of moles, R is the universal gas constant, and T is the temperature in Kelvin.

moles
Hope this helps!
In given data:
maximum absorption wavelength λ = 580 nm = 580 x 10⁻⁹ m
write the equation to find the crystal field splitting energy:
E = hC / λ
Here, E is the crystal field splitting energy, h = 6.63 x 10⁻³⁴ J.sec is Planck's constant and C = 3 x 10⁸ m/sec is speed of light.
substitute in the equation above:
E = (6.64 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸) / (580 x 10⁻⁹) = 3.43 x 10⁻¹⁹J
This crystal field splitting energy is for 1 ion.
Number of atoms in one mole, NA = 6.023 x 10²³
to calculate the crystal field splitting energy for one mole:
E(total) = E x NA
= (3.43 x 10⁻¹⁹) x (6.023 x 10²³) = 206 kJ/ mole
Here's my best guess
the volume of the unit cell is (385*10^-12)^3=5.7066*10^-29 m^3
multiply by density to get mass
mass = (7 g/cm^3)*(100^3 cm^3 / 1^3 m^3) * 5.7066*10^-29 m^3= 3.99466*10^-22 g
covert to moles
3.99466*10^-22 g * 1 mol / 239.82 g = 1.6657 *10^-24 mol
convert to number of units
1.6657 *10^-24 mol * 6.23*10^23 units/mol = 1.04
385 pm = 3.85*10^(-8) cm
The volume of the unit cell is the cube of that, which is 5.71*10^(-23) cm^3. Since the ratio of mass to volume (i.e. the density) must be the same no matter what amount of TlCl you have, you can say:
7 = x/(5.71*10^(-23)), where x is the mass of the unit cell. Solving for x, you get 4*10^(-22) g.
The mass of a molecule of TlCl is 240 amu, which in grams is 4*10^(-22) g. The mass of the unit cell and the mass of a molecule of TlCl is the same. Therefore there is one formula unit of TlCl per unit cell.
First, we are using the ideal gas law to get n the number of moles:
PV = nRT
when P is the pressure = 748 mmHg/760 = 0.984 atm
V is the volume = 4 L
R is ideal gas constant = 0.0821
T is the temperature in Kelvin = 300 K
∴ n = 0.984atm*4L/0.0821*300
= 0.1598 moles
when the concentration = moles * (1000g / mass)
= 0.1598 * (1000g / 58 g )
= 2.755 M
when the freezing point = 5.5 °C
and Kf = - 5.12 °C/m
∴ the freezing point for the solution = 5.5 °C + (Kf*m)
= 5.5 °C - (5.12°C/m * 2.755m)
= -8.6 °C
Answer:
Increase the concentration of the solution
Explanation:
Increasing the solute would increase the concentration. Increasing the solvent would decrease the concentration. For instance, if your lemonade was too tart, you would add more water to decrease the concentration