Answer:
The new molar concentration of CO at equilibrium will be :[CO]=1.16 M.
Explanation:
Equilibrium concentration of all reactant and product:
![[CO_2] = 0.24 M, [H_2] = 0.24 M, [H_2O] = 0.48 M, [CO] = 0.48 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BCO_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2O%5D%20%3D%200.48%20M%2C%20%5BCO%5D%20%3D%200.48%20M)
Equilibrium constant of the reaction :
![K=\frac{[H_2O][CO]}{[CO_2][H_2]}=\frac{0.48 M\times 0.48 M}{0.24 M\times 0.24 M}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BH_2O%5D%5BCO%5D%7D%7B%5BCO_2%5D%5BH_2%5D%7D%3D%5Cfrac%7B0.48%20M%5Ctimes%200.48%20M%7D%7B0.24%20M%5Ctimes%200.24%20M%7D)
K = 4

Concentration at eq'm:
0.24 M 0.24 M 0.48 M 0.48 M
After addition of 0.34 moles per liter of
and
are added.
(0.24+0.34) M (0.24+0.34) M (0.48+x)M (0.48+x)M
Equilibrium constant of the reaction after addition of more carbon dioxide and water:


Solving for x: x = 0.68
The new molar concentration of CO at equilibrium will be:
[CO]= (0.48+x)M = (0.48+0.68 )M = 1.16 M
Answer:
we will except an increase in the polarity of the system and this will cause the Non-polar spot to be near the solvent front, while the polar spot will run at an approximate speed of 0.5 Rf
Explanation:
when we run a TLC plate in a 50/50 mixture of hexanes and ethyl acetate we will except an increase in the polarity of the system and this will cause the Non-polar spot to be near the solvent front, while the polar spot will run at an approximate speed of 0.5 Rf
The speed of the polar spot depends largely on the level of polarity, an increase in the polarity will see both spots of Neat hexane run when we run a TLC plate in a 50/50 mixture of hexanes and ethyl acetate
Answer : Both solutions contain
molecules.
Explanation : The number of molecules of 0.5 M of sucrose is equal to the number of molecules in 0.5 M of glucose. Both solutions contain
molecules.
Avogadro's Number is
=
which represents particles per mole and particles may be typically molecules, atoms, ions, electrons, etc.
Here, only molarity values are given; where molarity is a measurement of concentration in terms of moles of the solute per liter of solvent.
Since each substance has the same concentration, 0.5 M, each will have the same number of molecules present per liter of solution.
Addition of molar mass for individual substance is not needed. As if both are considered in 1 Liter they would have same moles which is 0.5.
We can calculate the number of molecules for each;
Number of molecules =
;
∴ Number of molecules =
which will be = 
Thus, these solutions compare to each other in that they have not only the same concentration, but they will have the same number of solvated sugar molecules. But the mass of glucose dissolved will be less than the mass of sucrose.
The number of moles of NaOh that are contained in 65ml of 2.20M solution NaOh in H2o is calculated using the below formula
moles = molarity x volume /1000
that is 65 x2.20 /1000= 0.143 moles
Answer:The endpoint does not correspond exactly to the equivalence point
At the endpoint, a change in a physical quantity associated with the equivalence point occurs.
At the equivalence point, the mole number of equivalents of reagent added is equal to the mole number of equivalents of analyte present.
Explanation:
The end point is always indicated by some physical property that changes such as colour. At the equivalence point, the mole number of equivalents of reagent added is equal to the mole number of equivalents of analyte present. The equivalence point cannot be physically observed but can be deduced after a titration curve is plotted.