M< 6 = m< 7 (vertical angles)
11x + 8 = <span>12x – 4
12x - 11x = 8 + 4
x = 12
so
m< 6 = </span>11x + 8
m< 6 = 11(12) + 8
m< 6 = 132 + 8
m< 6 = 140
m<4 = 180 - m<6
m<4 = 180 - 140
m<4 = 40
answer
<span>m<4 = 40</span>
She walks 22/7 km in 5/4 hrs, so she walks (22/7)/(5/4) km, or 88/35 (2_18/35) km, in 1 hr.
5 would be the dependent variable because the number 5 depends on how many greeting cards are bought.
Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
Given:
∠DEF = 117°
∠DEG = (12x + 1)°
∠GEF = (5x - 3)°
Find:
value of x
Computation:
∠DEF = ∠DEG + ∠GEF
117° = (12x + 1)° + (5x - 3)°
117° = 17 x - 2
x = 7
To solve this problem, we can set up an equation, letting the unknown value of last month's supply sales be represented by the variable x.
First, we must convert 78% to its decimal equivalent, by dividing 78/100. This is because percentages are parts of a whole 100 percent.
78/100 = 0.78
Now, we are ready to set up our equation, using our knowledge that the word "of" refers to multiplication in mathematics.
3,285 = 0.78x
To solve our equation, we must divide both sides of the equation by 0.78 to get the variable x alone on the right side of the equation.
x = 4211.53846154
This means that last month's supply sales were about $4,211.54 (we round the last digit up because 8 is greater than 5).
Hope this helps!