as far as I can tell, is just a matter of going around the circle many or infinite times around.
so 6,31° is the first point, the next point will be one-go-around, 6, 31+360 => 6, 391°
then the next will be 6, 391+360 => 6, 751° and so on.
so we can say is (6, 31° ±360°n), n ∈ ℤ.
Answer: 1) Percentage, Probability, Proportion
Step-by-step explanation:
In statistics,
▪Proportion means a fraction of the total.
▪Percentage means a number or a ratio, expressed as a fraction of 100. Here, the total is 100.
▪Probability which may look slightly different from the other two means a number between 0 and 1, showing the exact likelihood of an event happening. Which in context can mean, a number showing a fraction of an event happening out of the whole (0 to 1).
▪Critical value means a point in hypothesis testing on the test distribution that is compared to the test statistic to determine whether to reject the null hypothesis.
In the four definitions, the odd one out is Critical Value.
So the option without critical value in it is option 1) Percentage, Probability, Proportion since we can use the three interchangeable.
Answer:
We reject H₀. We support that the new average credit card debt is bigger than the previous average
Step-by-step explanation:
Five years earlier
μ = 8189
σ = 690
Sample size n = 32
Recent year debt
x = 8776
Sample size n = 32
a) Hypothesis Test:
Null Hypothesis H₀ x = μ = 8189
Alternative Hypothesis Hₐ x > μ
b) z(c) Alternative Hypothesis establishes that the test is a one tail-test to the right.
z(c) for significance level α = 0.05 is from z-table z(c) = 1,64
c) z(s) = ( x - μ ) / σ /√n
z(s) = ( 8776 - 8189 ) / 690 /√32
z(s) = 587 *5,66/ 690
z(s) = 4,81
d) Comparing z(c) and z(s)
z(s) > z(c) Then z(c) is in the rejection region and we reject H₀
e) We have evidence that at 95 % of confidence the new value for the debt in credit card is now bigger than the average
Given:
<span>12-foot wire is secured from the ground to the tree at a point 10 feet off the ground.
The tree meets the ground at a right angle.
When you visualize the scenario, the 12 foot wire would be the measure of the hypotenuse and the 10 feet off the ground will be the short leg or opposite. The long leg or adjacent is unknown.
We need to solve for sine theta because the value of hypotenuse and opposite is given.
sin </span>θ = opposite / hypotenuse
sin θ = 10 feet / 12 feet
sin θ = 0.833
θ = 0.83 / sin
θ = 56°
The wire would meet the ground at approximately 56° angle.
Firstly you would times 475 by the percentage, which you can convert to a decimal my multiplying the percentage by 100.
475 * 0.02 = 9.50
Then divide the interest by the amount of interest per year:
38 / 9.5 = 4.
The answer would be 4 years.
Hope this helps.