Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
Answer:
The correct option is 4.
Step-by-step explanation:
If a figure it dilated by scale factor k, then the image and preimage are similar figures and their corresponding sides are proportional.
In triangle I, the base of the triangle is 1 unit and length of the perpendicular is 1 units.
In triangle II, the base of the triangle is 1 unit and length of the perpendicular is 2 units.

The corresponding sides are not proportional. It means both triangles are not similar. So, there is no dilation transforming triangle I into triangle II.
Therefore the correct option is 4.
<span>the graph that represents the compound inequality –3
< n < 1 is the straight line from -3 to 1 in which there is a hollow
circle in the -3 point and in the 1 point. This is because < means that the
possible values of n is only greater than -3 exluding -3 and less than -1
excluding -1</span>
Answer:
0.047
Step-by-step explanation:
Given that poisson distribution with mean m, for 0.5 square meter =1.5
Then the formula for finding the probability =
P[k] = (e^-m * m^k) k!
Hence we have
P[4] =[ (e^-1.5) * (1.5^4)] ÷ 4 * 3 * 2 * 1
= (0.2231301601 * 5.0625) ÷ 24
=( 1.12944375) ÷24
= 0.04706
≈ 0.047
Hence, the final answer is 0.047