Based on the Newton's second law of motion, the value of the net force acting on the object is equal to the product of the mass and the acceleration due to gravity. If we let a be the acceleration due to gravity, the equation that would allow us to calculate it's value is,
W = m x a
where W is weight, m is mass, and a is acceleration. Substituting the known values,
40 kg m/s² = (10 kg) x a
Calculating for the value of a from the equation will give us an answer equal to 4.
ANSWER: 4 m/s².
A thrust fault is a reverse fault with an extremely high dip (close to 90°). This is the false statement.
Answer: Option D
<u>Explanation:</u>
Faults are the fracture or fracture zone occurring on the rocks. These fractures can travel through the rocks leading to massive destruction. So, depending upon the direction of their travel, the faults can be classified as normal, reverse and strike slip fault. Also, the angle of dip along the fault is one of the important criteria for determining the type of faults.
There is dip-slip fault which has its movement along the vertical fault plane while the strike slip fault will be in horizontal direction. Similarly, an oblique fault will be acting in both vertical and the horizontal direction. So, the fourth statement related to thrust fault is false as in reverse fault or thrust fault the dip will be shallow and not high.
Answer
given,
Mass of Kara's car = 1300 Kg
moving with speed = 11 m/s
time taken to stop = 0.14 s
final velocity = 0 m/s
distance between Lisa ford and Kara's car = 30 m
a) change in momentum of Kara's car
Δ P = m Δ v


Δ P = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
b) impulse is equal to change in momentum of the car
I = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
c) magnitude of force experienced by Kara
I = F x t
I is impulse acting on the car
t is time
- 1.43 x 10⁴= F x 0.14
F = -1.021 x 10⁵ N
negative sign represents the direction of force
Answer:
Kinetic energy, E = 133.38 Joules
Explanation:
It is given that,
Mass of the model airplane, m = 3 kg
Velocity component, v₁ = 5 m/s (due east)
Velocity component, v₂ = 8 m/s (due north)
Let v is the resultant of velocity. It is given by :


Let E is the kinetic energy of the plane. It is given by :


E = 133.38 Joules
So, the kinetic energy of the plane is 133.38 Joules. Hence, this is the required solution.