Solution:
a. The first year depreciation = $3,160
The second year depreciation = $5,100
b. By considering 75% used for business purchase
For 2018 , for 7 months remaining
Depreciation = $3,160 x 75% ( 
= $1382.50
For 2019 ,
Depreciation = $5,100 x 75% = $3,825
Benefits of having a mindfulness life is that you will think before making decisions.
Answer:
It is easier to raise large amounts of capital.
Owners are not personally liable for corporations’ debts
Explanation:
A corporation is a company (or a group of people) allowed to act as a single legal entity.
It is separated from the owner or the manager of the company.So, they are not personally liable for corporations’ debts
.
A corporation can also access to capital markets, this makes things easier to raise large amounts of capital for investment.
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
Answer:
S corporation
Explanation:
In the given case, The eagle basis at the closing of the year is 70,000 i.e. $40,000 + $30,000 (50% of $60,000)
In the case when the entity was a general partnership so 50% of $10,000 i.e. $5,000 would be added to the basis of Eagle
So here the type of entity that was formed is S corporation
The same is relevant
I wanna say d would be the answer but it could also be banking services