Answer / Step-by-step explanation:
a) The concentration of the solution in tank initially is:
= Initial volume ÷ initial concentration
Where initial volume = 50kg and
initial concentration = 1000 Liters
Therefore, 60kg ÷ 1000L
= 0.06 Kilogram per liter.
b) Noting that the initial condition from part (a)
The differential equation would be:
Q
° + AQ = B
Therefore, Q = B / A
+ Ce ∧−At
So, for some constant C. Using the initial value condition gives C = 60 − B/A
. So we get A =
1 / 125 , B =
6 / 25, therefore the solution is:
Q = 30 + 30e ∧ - 1/125
With t = 90 (since 2.5 hours is 180 minutes to agree with our dimensions)
c) We use the formula If Q(t) is the amount of salt as a function of t, then:
Q
° = Q
° ∨in - Q°∨out = 9 ( 0.025) kg/min - Q/ 1000 . 8 kg/min
Thus, we get the differential equation and initial value (simplifying and omitting the dimensions)
Therefore, Q° + 1/125 . Q = 6/25, Q(0) = 60
d) T solve this, we assume the tank is large enough to hold all the solution
There, if we go back to the answer in the part b and find the limit, the answer will be = 0.