Answer:
Ps=19.62N
Explanation:
The detailed explanation of answer is given in attached files.
Answer:
The correct option is;
A) Steel becomes too hot in the Sun and can burn the children
Explanation:
The properties of steel includes;
Low specific heat capacity, high thermal and electrical toughness, high hardness, high tensile strength, high yield strength, appreciable elongation, high fatigue strength, can easily corrode, high malleability and ability to creep
Therefore, due to the low specific heat capacity, which is 0.511 J/(g·°C) and high conductivity of steel which is about 32 W/(m·k), the temperature of the steel can rapidly rise and the hot steel surface can readily conduct the heat, (due to the temperature difference) to other bodies that come in contact
Explanation:
She is passionate about architecture, typography, and black & white film ... Since moving to Texas, I've heard a lot of people say, "If you don't like ... Oc, 3.74, 56, 80 ... Not only does the weather have to be clear to pour the concrete, but it ... system that goes within the slab) is complete, any additional rain will
The total amount of daily heat transfer is 1382.38 M w.
The temperature on the outside surface of the gypsum plaster insulation is 17.96 ° C.
<u>Explanation:</u>
Given data,
= 10° C
= 250 w/
k
Pipe length = 20 m
Inner diameter
= 6 cm,
= 3 cm
Outer diameter
= 8 cm,
= 4 cm
The thickness of insulation is 4 cm.
=
+ 4
= 4+4
= 8 cm
is the heat transfer coefficient of convection inside,
is the heat transfer coefficient of convection outside.
The heat transfer rate between ambient and steam is
watt
=
watt
=
watt
q = 15999.86 watt
The total amount of daily heat transfer = 15999.86 × 86400
= 1382.387904 watt
= 1382.38 M w
The total amount of daily heat transfer is 1382.38 M w.
b) The temperature on the outside surface of the gypsum plaster insulation.
q = 
15999.86 
- 10 = 7.96
= 17.96 ° C.
Answer:
11 hours approximately
Explanation:
We are to calculate mean cell residence time mcrt
= Mass of solid in reactor/mass of solid wasted in a day
Q = Qe + We
Q = 2.5
Qw = 0.5
Qe = 2.5 - 0.5
= 2 MGD
10⁶/svi
= 10⁶/125
= 8000
X = 3500
Xe = 20mg/
1MGD = 0.1337million
Mcrt = 75000x3500/[0.5*8000*10⁶+2*20*10⁶] x 0.1337
= 262500000/[4000000000+40000000} x 0.1337
= 262500000/574800000
= 0.45668 days
= 0.45668 x 24 hours
= 10.9603 hours
Approximately 11 hours