that is the same thing as you are not going through this week or something
Explanation:
Which situation is an enabler for the rise of Artificial Intelligence (A in recent years? availability of cloud-based, hosted machine learning platforms.
Answer:
Magnitude of force P = 25715.1517 N
Explanation:
Given - The wires each have a diameter of 12 mm, length of 0.6 m, and are made from 304 stainless steel.
To find - Determine the magnitude of force P so that the rigid beam tilts 0.015∘.
Proof -
Given that,
Diameter = 12 mm = 0.012 m
Length = 0.6 m
= 0.015°
Youngs modulus of elasticity of 34 stainless steel is 193 GPa
Now,
By applying the conditions of equilibrium, we have
∑fₓ = 0, ∑
= 0, ∑M = 0
If ∑
= 0
⇒
×0.9 - P × 0.6 = 0
⇒
×3 - P × 2 = 0
⇒
= 
If ∑
= 0
⇒
×0.9 = P × 0.3
⇒
×3 = P
⇒
= 
Now,
Area, A =
= 1.3097 × 10⁻⁴ m²
We know that,
Change in Length ,
= 
Now,
= 9.1626 × 10⁻⁹ P
= 1.83253 × 10⁻⁸ P
Given that,
= 0.015°
⇒
= 2.618 × 10⁻⁴ rad
So,

⇒2.618 × 10⁻⁴ = ( 1.83253 × 10⁻⁸ P - 9.1626 × 10⁻⁹ P) / 0.9
⇒P = 25715.1517 N
∴ we get
Magnitude of force P = 25715.1517 N
Answer:
d. all of the above
Explanation:
There are two components of acceleration for a particle moving in a circular path, radial and tangential acceleration.
The radial acceleration is given by;

Where;
V is the velocity of the particle
R is the radius of the circular path
This radial acceleration is always directed towards the center of the path, perpendicular to the tangential acceleration and negative.
Therefore, from the given options in the question, all the options are correct.
d. all of the above
Answer:
The density of the unknown liquid is 1.025 kg/m³ (considering the density of the water as 1.000 kg/m³)
Explanation:
The hydrometer works by the Archimedes principle. The cylinder floats in the liquid because the hydrostatic thrust is equal to the weight force. This means:

If we measure 2 fluids, the weight of the hydrometer is the same, so:

If the original watermark height is 12.3cm (H₁) and the mark for water has risen 0.3 cm above the unknown liquid–air interface, the height of the unknown liquid mark is 12cm (H₂). Therefore:
