Answer:
B. 9.0 times.
Explanation:
Accounts Receivable Turnover (ART) = Net credit sales/ Average accounts receivable
Net credit sales = <em>$7,200,000</em>
Average accounts receivable = (beginning AR - ending AR) /2
Average Accounts receivable = ($820,000 + $780,000)/2
Average AR = <em>$800,000</em>
Therefore Accounts receivable turnover = $7,200,000/800,000 = 9.0 times
Answer:
$68.23
Explanation:
In this question, we apply the dividend growth rate model which is shown below:
The computation of the current share price is shown below:
= (Current year dividend) ÷ (Rate of return on company stock - growth rate)
= ($4.23) ÷ (10.6% - 4.4%)
= ($4.23) ÷ (6.2%)
= $68.23
We simply find out the ratio between the current year dividend per share and difference between the rate of return and the growth rate
Answer:
Quarterly dividend = $1.00
Required rate of return per annum = 8% = 0.08
Quarterly rate of return = 0.08/4 = 0.02
Current market price = <u>Quarterly dividend</u>
Quarterly required rate of return
= $1.00
0.08
= $12.5
The amount to pay for 1,000 shares = $1.25 x 1,000 = $12,500
Explanation:
The current market price is calculated as quarterly dividend paid divided by quarterly required rate of return. Then, we will multiply the current market price by the number of shares in order to determine the total amount to pay for the shares.
Answer:
Work in Process Inventory account at the end of September is $1,950
Explanation:
As all jobs at the beginning of september in the balance of Work in progress were finished, it's costs are now in Finished Goods Inventory. So are too, the two jobs started and finished during September. The Works in Process account records materials, labor and structure costs of order not finished yet at the end of the month.
At the end of september only Job 850 is not finished. The sum of materials, direct labor and overhed that is $1.950, is the balance of Work in Process Inventory account at the end of September.
Answer and Explanation:
The completion of the second, fourth, and fifth columns of the given table is to be shown in the attachment below:
As we know that
Profit = Total revenue - total cost
Total revenue is the revenue earned by the company by multiplying the price with the quantity demanded
While the total cost is
= Fixed cost + variable cost
The marginal revenue comes from
= Change in total revenue ÷ change in quantity
We simply use these formulas in the spreadsheet below.