Answer:
1. Variable-overhead spending variance.
= $ 172,500 (favorable)
2. Variable-overhead efficiency variance.
= $ 20,000 Favorable
3. Fixed-overhead budget variance. ( is not applicable)
4. Fixed-overhead volume variance. $ 60,000
5. Variable-Overhead Spending and Efficiency Variances.
$ 172,500 (fav) and $ 20,000 ( fav)
Explanation:
<u>1. Variable-overhead spending variance=</u>
Actual Variable Factory Overhead = $ 472,500
Variable Expense ( 75,000 actual hours at $ 4) = $ 300,000
<u>Variable OH Spending Variance= $ 172,500 (favorable)</u>
<u>2. Variable-overhead efficiency variance.
</u>
Actual hours ( 75,000 ) * Standard OH rate= $ 300,000
Overhead charged to Production ( 80,000 * 4) = $ 320,000
<u>Efficiency variance $ 20,000 Favorable</u>
<u>3. Fixed-overhead budget variance.
</u>
Fixed Expense Actual = $ 900,000
Fixed Expense Budgeted = ( 75000 Hours @ 12)= $ 900,000
<u>Fixed OH Budget Variance = ( )</u>
<u>4. Fixed-overhead volume variance.
</u>
Normal Capacity Hours 80,000
Actual Hours allowed for production 75000
Capacity hours not utilized 5000
<u>Volume variance ( 5000 hours *12) = $60,000</u>
5. Variable-Overhead Spending and Efficiency Variances.
Actual Variable Expense = $ 472,500
Variable Expense for standard hours allowed ( 75000 *4) = 300,000
Variable Overhead Spending Variance = $ 172,500 favorable
Efficiency Variance
Actual Hours * Standard Overhead Rate = 75,000 * 4= $ 300,000
Overhead Charged To Production = 80,000 * 4= $ 320,000
Efficiency Variance = $20,000 Favorable