Answer:
Each unit cost $800
Step-by-step explanation:
Annual compensation = $48,000
Annual number of units sold = 2000
Commission on each item sold = 3%
Compensation for 2000 units = $48,000
Compensation for 1 unit = $48,000/2000 = $24
Cost of one unit = compensation for one unit ÷ commission on one unit = $24 ÷ 3% = $24 ÷ 0.03 = $800
Answer:
Ans 1 is correct.
Step-by-step explanation:
We have given that,
p=0.85,
n=20.
we know that
1-P(x=1)=1-(0.85×0.15^19)=0.999
Ans 1 is correct.
Answer:
(A)

(B)
Then the cumulative function would be
if 0<x<1
0 otherwise.
Step-by-step explanation:
(A)
We are looking for the probability that the random variable X is greater than 0.8.

(B)
For any
you are looking for the probability
which is

Then the cumulative function would be
if 0<x<1
0 otherwise.
Answer:
109.9 ft
Step-by-step explanation:
The length of an arc that is 1/4 of a circle of radius 70 ft is ...
s = rθ
s = (70 ft)(π/2) = 35π ft ≈ 109.9557 ft
The best answer choice appears to be 109.9 feet.