1/2 of 40 is 20, and the question says 1/4 of the REMAINING cookies, and 1/4 of 20 is 5. There are 3/4 left, or 15 cookies. I hope this helps!
2 mins per problem
10 mins and 5 questions left
hope it helps comment for any questions have an amazing day
Credit card A
First 3 months:
4.1% / 360 = 0.011% x 30 = 0.34% per month for the first 3 months.
Next 9 months:
18.5% / 360 = 0.051% x 30 = 1.54% per month for the next 9 months.
Credit card B:
First 3 months
3.7% / 360 = 0.010% x 30 = 0.30% per month for the first 3 months
Next 9 months:
18.9% / 360 = 0.0525% x 30 = 1.575% per month for the next 9 months
Credit Card B is the better deal for the first 3 months.
Credit Card A is the better deal for the next 9 months.
Answer:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Population mean, μ = 473 mL
Sample mean,
= 472 mL
Sample size, n = 30
Sample standard deviation, σ = 0.2
First, we design the null and the alternate hypothesis
Representation of 
is the population parameter that represents the population mean.
Thus, for the given situation
represents:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Answer:300,000 + 600+80+4; you only use the addends of the digits with value when writing a number in expanded form.
Step-by-step explanation: