answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
patriot [66]
2 years ago
14

Noelle pulls on a heavy door, but cannot get it to open. Which of the following statements are true?

Mathematics
1 answer:
seropon [69]2 years ago
8 0

the first one is correct

You might be interested in
The table shows the cost of a taxicab ride for several driving distances.
s2008m [1.1K]

Answer:

oops didnt mean to click answer again

Step-by-step explanation:

so it asked me go through the verification and yk how it be hella irriuitating kuz all im tryna do is

7 0
2 years ago
A freight carrier charges $0.57 for a package weighing up to one ounce plus and additional $0.32 for each additional ounce or fr
kherson [118]

We have to write an equation that uses this info so we can find the cost to ship that package. However, the package weight is given to us in grams and we need it in ounces. So first thing we are going to do is convert that 224 g to ounces. Use the fact that 1 g = .035274 ounces to convert. 224g*\frac{.035274oz}{1g}. Do the multiplication and cancel out the label of grams and we have 7.901376 ounces. Ok. We know that it costs .57 to mail the package for the first ounce. We have almost 8 ounces. So no matter what, we are paying .57. For each additional ounce we are paying .32. The number of .32's we have to spend depends upon how much the package goes over the first ounce. For the first ounce we pay .57, then for the remaining 6.901376 ounces we pay .32 per ounce. Our equation looks like this: C(x) = .32(6.901376) + .57 and we need to solve for the cost, C(x). Doing the multiplication we find that it would cost $2.78 to ship that package.

3 0
2 years ago
The sum of two consecutive even integers divided by four is 189.5
Andre45 [30]
The sum of two consecutive even integers is a+(a+2) and divided by four is
(a+(a+2))/4 = 189.5
(2a+2)/4 = 189.5
2a+2 = 189.5 * 4
2a+2 = 758
2a = 758 - 2
2a = 756
a = 756/2 = 378
first number is a = 378
second number is a+2 = 378+2 = 380
6 0
2 years ago
Consider the trinomial 9x2 + 21x + 10. What value is placed on top of the X? What value is placed on the bottom of the X? What i
inna [77]

Answer: 1) Value is placed on top of the X =90

2) Value is placed on the bottom of the X =21

3)  Factored form will be (3x+5)(3x+2)

Step-by-step explanation:

Since we have given that

9x^2 + 21x + 10

As we know the quadratic form :

ax^2+bx+c=0

1) Value is placed on top of the X is given by

a\times c=9\times 10=90

2) Value is placed on the bottom of the X is given by

b=21

3) Factorised form:

We will use "Split the middle term":

9x^2 + 21x + 10\\\\=9x^2+15x+6x+10\\\\=3x(3x+5)+2(3x+5)\\\\=(3x+2)(3x+5)

Hence, Factored form will be

(3x+5)(3x+2)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write the multiple regression equation for miles per gallon as the response variable. Use weight and horsepower as predictor var
Naily [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

Response Variable: Miles per gallon

Predictor Variables: Weight, Horsepower

The multiple regression equation would be: M = aW + bH + c

where M = miles per gallon

a = slope of the graph of W on M OR rate of change in M due to change in W

W = weight

b = slope of the graph of H on M OR rate of change in M due to change in H

H = horsepower

c = intercept of M on the y-axis OR constant variable

How might the car rental company use this model?

The car rental company might use the regression model to determine the following:

- Effect of weight (of car) on miles run per gallon (of premium motor spirit)

- Effect of horsepower on miles per gallon; etc.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 50 points if you answer question and show work.
    11·2 answers
  • How to find the sum of the forces in the y direction of an elevator?
    6·1 answer
  • For four weeks in June Cameron baked 3 1/4 miles each week and swim 2 1/2 miles each week for three weeks in July he baked 4 3/4
    10·1 answer
  • Your baseball team is selling bags of popcorn to raise money for a trip. For each bag of popcorn you sell, $4 goes towards your
    13·2 answers
  • A summer camp cookout is planned for the campers and their families. There is room for 200 people. Each adult costs $4, and each
    9·2 answers
  • 23. Find the value of x.<br> (5x + 4)' X (8x - 71)
    15·1 answer
  • Complete the equation of the line through (-6,5)(−6,5)left parenthesis, minus, 6, comma, 5, right parenthesis and (-3,-3)(−3,−3)
    10·1 answer
  • Troy made a scale drawing of the Statue of Liberty which has an actual height of 305 feet. He decides to use a scale in which 1
    15·1 answer
  • Sofia cuts a piece of felt in the shape of a kite for an art project. The top two sides measure 20 cm each and the bottom two si
    13·2 answers
  • The Leaning Tower of Pisa in Italy was built between 1173 and 1350. A. Write an equation in slope-intercept form for the yellow
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!