Hydrogen gas(H2) has a molar mass of 2 g. Molar mass of a substance is defined as the mass of 1 mole of that substance. And by 1 mole it is meant a collection of 6.022*10^23 particles of that substance.
So number of moles of H2 are 0.5 in this case. And thus it means there are (6.022*10^23)*0.5 particles( here they are molecules) in 1g of H2.
Silver nitrate and aluminum chloride react with each other by exchanging anions: 3agno3 (aq) + alcl3 (aq) → al(no3)3 (aq) + 3agcl (s) what mass in grams of agcl is produced when 4.22 g of agno3 react with 7.73 g of alcl3?
Answer:
Not sure what the answer is
Explanation:
I did this a while ago and dont remember sorry
Answer:
- mixture
- homogenous mixture (of hydrocarbons)
- compound
Explanation:
Mixture can be easily separated by physical methods. Homogeneity and heterogeneity of a mixture is determined by whether the components there in are in a single phase and evenly distributed or not.
A solution has a solute evenly dissolved in solvent to form a liquid substance.
An element is the basic form of substance which cannot be broke down into any other simpler unit.
I hope this was helpful.
Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0