Answer:

Explanation:
HCl + NaOH ⟶ NaCl + H₂O
There are two energy flows in this reaction.
Heat of reaction + heat to warm water = 0
q₁ + q₂ = 0
q₁ + mCΔT = 0
Data:
m(HCl) = 50 g
m(NaOH) = 50 g
T₁ = 22 °C
T₂ = 28.87 °C
C = 4.18 J·°C⁻¹g⁻¹
Calculations:
m = 50 + 50 = 100 g
ΔT = 28.87 – 22 = 6.9 °C
q₂ = 100 × 4.18 × 6.9 = 2900 J
q₁ + 2900 = 0
q₁ = -2900 J
The negative sign tells us that the reaction produced heat.
The reaction produced
.
The correct reaction equation is:

Answer:
b) 1 mole of water is produced for every mole of carbon dioxide produced.
Explanation: <u>CONVERT EVERYTHING TO MOLES OR VOLUME, THEN COMPARE IT WITH THE COMPOUND'S STOICHIOMETRY IN CHEMICAL EQUATION.</u>
a) <u>22.4 L of
gas</u> is produced only when <u>
L of
</u> is reacted with 22.4 L of
. So it is wrong.
b) Since in the chemical equation the stoichiometric coefficient of
and
are same so the number of moles or volume of each of them will be same whatever the amount of reactants taken. <u>Therefore it is correct option.</u>
c)
molecules is equal 1 mole of
if produced then 3 moles of
is required, which is not given in the option. So it is wrong.
d) 54 g of water or 3 moles of
(<em>Molecular Weight of water is 18 g</em>) is produced when 3 moles of
is used but in this option only one mole of
is given. So it is wrong.
The density of human fat is
. The mass of the pure fat is 11.1 lbs.
First convert mass from lb to g as follows:
1 lb=453.592 g
Thus,

Density of a substance is defined as mass per unit volume, thus volume can be calculated as:

Putting the values,

Therefore, volume gained by person will be
.
When the concentration is expressed in molality, it is expressed in moles of solute per kilogram of solvent. Since we are given the mass of the solvent, which is water, we can compute for the moles of solute NaNO3.
0.5 m = x mol NaNO3/0.5 kg water
x = 0.25 mol NaNO3
Since the molar mass of NaNO3 is 85 g/mol, the mass is
0.25 mol * 85 g/mol = 21.25 grams NaNO3 needed
Answer:

------->
+ 

Explanation:
In equation 1, equating the mass number (A) on both sides.
A = 235 + 1 = A + 94 + 3*1
236 = A + 94 + 3
A = 236 - 94 = 3
A = 139
Equate the atomic numbers on both sides
92 + 0 = Z + 36 + 3*0
92 = Z + 36
Z = 92 - 36
Z = 56
In reaction 2, equating the mass number on both sides
235 + 1 = A + 143 + 3 *1
236 = A + 143 + 3
236 = Z + 146
Z = 90
Equatoing the atomic number of both sides
92 + 0 = Z + 54 + 3*0
92 = Z + 54
Z = 92 - 54
Z = 38.