answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
2 years ago
7

There are 3x−2 trees planted in each row of a rectangular parcel of land. If there are a total of 24x−16 trees planted in the pa

rcel, how many rows of trees are there in the parcel
Mathematics
1 answer:
Flauer [41]2 years ago
3 0
If there are 3x-2 trees planted in each row, and we have a total of 24x-16 trees, this means that the number of trees multiply the number of rows will give us the answer of 24x-16
let r=number of rows
(3x-2)*r=24x-16
to find r we will divide both side by 3x-2
r=<u>24x-16
</u>    3x-2
<u>
</u>we see that 8 is a common factor for the numerator

r= 8(3x-2)/3x-2=8

we have 8 rows
You might be interested in
At a family reunion, each of Sana aunts and uncles is getting photographed once, The aunts are taking pictures in groups of5 and
yaroslaw [1]

This question is based on least common multiple method.

As given in the question,

Aunts are taking pictures in group of = 5

Uncles are taking pictures in group of = 10

So we have been asked what is the minimum number of aunts Sana have.

As we have been given that the number of aunts and uncles is equal so to find the minimum number of aunts we will apply the least common multiple method.

So we get LCM of 5,10 as 10

Hence there are minimum 10 aunts.


3 0
2 years ago
Read 2 more answers
the local volleyball team hosts a concession stand to raise money. They can spend $120 to purchase popcorn, candy, and drinks. t
Art [367]
To solve this question, I did an equation:
0.75x + 1.20y = 120
0.75(95) + 1.20(35) = 120
Then multiply:
71.25 + 42 = 120
Now to check:
71.25 + 42 = 113.25
Answer: 120 - 113.25 = $6.75 Hope this helps

7 0
2 years ago
Ann took a taxi home from the airport. The taxi fare was \$2.10$2.10dollar sign, 2, point, 10 per mile, and she gave the driver
Studentka2010 [4]

Answer:

2.10x+5=49.10

Distance = 21 miles.  

Step-by-step explanation:

Let x be the distance in miles between the airport and Ann's home.

We have been given that Ann took a taxi home from the airport. The taxi fare was $2.10 per mile. So fare for x miles will be 2.10x.

We are also told that she gave the driver a tip of $5. Ann paid a total of $49.10. This means that fare of x miles and tip given to driver equals $49.10. We can represent this information in an equation as:

2.10x+5=49.10

Now let us solve our equation.

2.10x=49.10-5

2.10x=44.10

x=\frac{44.10}{2.10}=21

Therefore, the equation 2.10x+5=49.10 represents the distance in miles between the airport and Ann's home and distance between Ann's home and airport in 21 miles.


3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Catherine jogged 2/9 hour on her first day of training for the track team. What decimal represents the amount of time she spent
Andru [333]

Answer:

0.22 hour, or 13.33 minutes

Step-by-step explanation:

2/9 hour is roughly equivalent to 0.22 hour, or 13.33 minutes.

8 0
1 year ago
A sports car and a minivan run out of gas and are pushed to the side of the road. Which is easier to push, and why?
nirvana33 [79]

Answer:

The sports car, because it has less mass and therefore less inertia

Step-by-step explanation:

When an object has less inertia it is easier to be put into and out of motion, and a sports car would obviously weigh less than a van.

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A Man is redecorating his bedroom .he can choose from 5 paint colors 6 beds and 5 dressers how many ways can he choose to design
    6·2 answers
  • Thomas is planning a trip to India. He is currently deciding which cities he would like to visit during his stay. The table belo
    8·2 answers
  • Maridel wants to find out how many of her classmates plan to come to the next football game. There are 800 students in her schoo
    11·2 answers
  • Sal recorded the number of crackers in each snack-sized package he opened. Which statement must be true according to the box plo
    9·2 answers
  • Mason bought 6 loaves of bread and 3 packages of cheese for a total of $27. The cost of a package of cheese is $1.50 more than t
    15·2 answers
  • 10. Elaine is buying cube shaped blocks to add to her mantle as decoration. She needs the dimensions of the cubes to be less tha
    14·1 answer
  • In a study of exercise, a large group of male runners walk on a treadmill for six minutes. Their heart rates in beats per minute
    8·1 answer
  • PLEASE HELPPPP , WILL GIVE BRAINLIESTTTTT
    6·2 answers
  • Eileen makes her own granola using 1 3/4 cups of oats and 2/3 cup of puffed rice. How many cups of granola does she have?
    14·1 answer
  • There are 25 trees on the Jackson’s property. Twenty percent of the trees are oak trees. Which equation can be used to find the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!