answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
monitta
2 years ago
10

A manufacturing plant that assembles television sets has variable output volume from 200 sets to 350 sets a day. The building fo

r both manufacturing and warehousing has an area of 80,000 square feet. It employs about 250 people. It produces all of the components that go into the assembly. An example for variable cost in this plant is ___________________.
Business
1 answer:
xz_007 [3.2K]2 years ago
7 0

Answer:

Labor cost

Explanation:

Variable costs are the costs that can vary or depends on the output level of production.

Here,

In the given case the variable cost for the plant will be the labor cost.

The number of labor required for the production depends on the level of output volume.

For higher number of output more labor will be required and vice-versa.

Thus,

the labor cost will alter accordingly.

You might be interested in
Ethanol and sugar are both made from sugarcane, and ethanol can be used as a fuel substitute for oil. Increasing oil prices caus
Nina [5.8K]

Answer:

The answer is: the <u>supply of</u> sugar to <u>decrease</u> and its price to <u>increase</u>.

Explanation:

Factories that process sugarcane have to decide what quantities will they produce of sugar and ethanol. If they produce sugar, they can'y produce ethanol, and vice versa.  

So when the price of ethanol increases, sugarcane factories will increase the quantity supplied of ethanol, therefore reducing the quantity supplied of sugar. Since the quantity supplied of sugar decrease by external factors not related to its demand, then the price of sugar will increase since the quantity demanded will be more than the quantity supplied.

6 0
2 years ago
Chris was the business manager for a real estate firm earning an annual salary of $40,000. Then Chris decided to become a consul
Reptile [31]

Answer:

The answer is: $40,000

Explanation:

Chris's opportunity cost of working as a consultant instead of working as a business manager (her old job) is $40,000. So in order for Chris to earn normal profit, the difference between his revenue and his combined explicit (e.g. rent, assistant's salary) and implicit costs (opportunity cost) is zero.

7 0
2 years ago
Melba purchases land from Adrian. Melba gives Adrian $225,000 in cash and agrees to pay Adrian an additional $400,000 one year l
Scorpion4ik [409]

Answer:

  • Melba's adjusted basis for the land at the Acquisition date is $625000
  • Melba's adjusted basis for the land one year later is $645000

Explanation:

The adjusted basis for a property/land is the net cost of the property after adjusting for factors that might attract tax as related to the land

The adjusted basis for the land at the acquisition date is the net cost of the land at the acquisition date which will be ( $225000 + $400000 ) because that was the net cost of the Land at the date of acquisition before an agreement was later reached by Melba requiring him to pay $400000 plus an interest of 5%

Hence the adjusted basis for the land one year later will be

=  ( $225000 + $400000 ) + 5% of $400000

= ( $625000 ) + $20000

= $645000

6 0
2 years ago
Regan company operates its factory on a two-shift basis and pays a late-shift differential of 15%. regan also pays a premium of
victus00 [196]
The <span>amount of direct labor should Regan charge to work-in-process is the wages at base direct-labor rates, which is $325,000.00.  Shift Differentials and Overtime Premiums are not included,</span>
3 0
2 years ago
The following accounts are from last year’s books at Sharp Manufacturing: Raw Materials Bal 0 (b) 155,200 (a) 167,000 11,800 Wor
horsena [70]

Answer: The manufacturing overhead over applied by $6,600.

Explanation:

Given that,

Manufacturing Overhead from last year’s books at Sharp Manufacturing:

(b) 22,600

(c) 26,600

(d) 157,200

(e) 213,000

Actual manufacturing overhead = b + c + d

                                                     = 22,600 + 26,600 +  157,200

                                                     = $206,400

Manufacturing Overhead applied = e = $213,000

Manufacturing overhead applied is $213,000 but actual manufacturing overhead is  $206,400

Hence,

Manufacturing overhead over applied by:

= Manufacturing Overhead applied - Actual manufacturing overhead

= $213,000 - $206,400

= $6,600

Therefore, the manufacturing overhead over applied by $6,600.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • To understand the client requirements, business processes, company standards, the specific systems IT environment as well as app
    15·1 answer
  • A company has these assets: a building worth $250,000; equipment worth $20,000; and operating funds of $15,000. It also has two
    14·1 answer
  • The owner of a store that sells fine-quality fabrics for home seamstresses bemoans the fact that few young women know how to do
    11·1 answer
  • Generally, filmmakers want movie titles that are short, memorable, appealing to consumers, and without legal restrictions. These
    12·2 answers
  • ________ headings are self-contained, which means that readers can skim through just the headings and subheadings and understand
    8·1 answer
  • Workers picking strawberries can pick 100 baskets an hour, but the value of 20 baskets is all it costs the employer to pay them
    13·1 answer
  • Method A assumes simple interest over final fractional periods, while Method B assumes simple discount over final fractional per
    15·1 answer
  • The following transactions apply to Pecan Co. for 2018, its first year of operations:1. Received $100,000 cash in exchange for i
    7·1 answer
  • The bank statement reported an ending balance of $43,860 after deducting $660 in service charges and an addition of $13,500 for
    5·1 answer
  • Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 5,750 units of its perfume collection each year at a price per unit of $445. All sales
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!