Sample response: <span>Yes, the fan will provide enough airflow. The volume of the ranger station is 720 cubic feet. The ranger station requires a 720 CFM fan. 1,500 CFM is greater than 720 CFM, so it will be enough airflow.</span>
Answer:
The answer to your question is 8 h
Step-by-step explanation:
Data
length of the ladder = 200 cm
distance between each rung = 20 cm
rate = 10 cm/h
fifth rung = ?
Process
1.- Calculate the total distance the tide must rise
distance = 20 cm x 4
= 80 cm because the first rung touches the water
2.- Calculate the time
rate = distance / time
-Solve for time
time = distance / rate
-Substitution
time = 80 cm / 10cm/h
-result
time = 8 h
First we multiply 50 and 13 and 3/4
13 and 3/4 could also = 13.75
sooo lets multiply
50 x 13.75 = 687.50
so $687.50 was spent on the stock
now lets fund out how much they sold them for
we multiply 12 and 50
50 x 12 = 600
now we need to find out the loss by subtracting
$687.50 - $600 =$ 87.50
so that means this company lost $87.50 :(
hope this helps :)
and don't forget 2
MARK ME BRAINLIEST! :D