answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirza4 [7]
2 years ago
6

Three ice cream shops have provided quotes for catering Martina’s ice cream party. Each store charges a delivery fee in addition

to a price per person.
Each store gives Martina its pricing plan in a different way, as shown below, where C is the total cost in dollars and n is the number of people who will attend the party.


Igloo Ice: C(n) = 1.75n + 75

Fred's Freeze: C(n) = 2n + 80

Tasty Treats: C(n) = 1.25n + 90


Which store has the lowest delivery charge: Igloo, Fred's, or Tasty?
Mathematics
1 answer:
omeli [17]2 years ago
7 0
First subtract 1.75n-2n-1.25n then you subtract 75 80 and 90 then you divide by n 
You might be interested in
The equation $y = -16t^2 + 80t$ describes the height (in feet) of a projectile launched from the ground at 80 feet per second. A
Salsk061 [2.6K]
Hhhhhfgvbxgkkifdxxdxfghjiji
4 0
1 year ago
Tara and Levi are trying to decide between homeowners insurance policies offered by two different agencies. AAA Insurance has of
nlexa [21]
Given:
House valued at $ 425,000
AAA Insurance: $0.38 per 100 with a $500 deductible
425,000 / 100 = 4,250
4,250 x 0.38 = 1,615 annual premium

Thompson’s insurance: $0.26 per 100 with a $1000 deductible
425,000 / 100 = 4,250
4,250 x 0.26 = 1,105 annual premium
If an incident occurs that results to damage or loss to their home, the couple shall shell out 500 before AA Insurance can take over payment for expenses. On the other hand, the couple will shoulder 1,000 before Thompson’s insurance take over payment for expenses in the event there is an incident that results to damage or loss to their home.

c. Thompson’s Insurance is cheaper even if Tara and Levi experience an incident that results in severe damage or loss to their home.

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Tricia got a 6% raise on her weekly salary. The raise was $30 per week. What was her original salary?
charle [14.2K]
Her original salary was $500
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
A two pound box of fruit snacks contains 24 packets. Find the unit rate in packets per pound
Monica [59]
24/2=12

The unit rate is 12 packets per pound.

Hope this helps!
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
The graphs below have the same shape. What is the equation of the red graph?
Alex787 [66]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

since the axis of symmetry is 0, and the y intercept is 2, the answer should be c

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What would the concentration be if we mixed 200g of 10% sugar solution and 300g of 20% sugar solution?
    6·2 answers
  • Find an equation of the largest sphere contained in the cube determined by the planes x = 2, x = 16; y = 4, y = 18; and z = 7, z
    5·1 answer
  • Carla purchased a hat for $12 a person for $26 and a dress for $125. The sales tax rate was 5.6% what was the total amount she p
    5·1 answer
  • Every sunny day, the Always Philadelphia Bakery bakes 100 cakes and 60 muffins. In any other weather, it bakes 40 cakes and 120
    11·2 answers
  • the cooper family decided to hike to hillside lake,approximately 8⅝ miles away. after an hour tje lake was still 5⅓ miles away.
    10·2 answers
  • Josie is training for a race. Pthe radio of the number of minutes she runs to the number of miles she runs is 24 to 3. she plans
    5·1 answer
  • What is the area of the triangle to the nearest tenth?
    13·1 answer
  • The triangles shown are similar. Which side of triangle PQR corresponds to side LN in triangle MNL? Triangle L N P. Side L N is
    6·2 answers
  • Which are vertical angles? Check all that apply. ∠EAB and ∠BAC ∠EAB and ∠CAD ∠CAD and ∠FAE ∠CAB and ∠DAE ∠DAC and ∠DAE
    14·2 answers
  • Kelsey buys several pairs of uniform pants for $17.95 each, and a sweater for $24. Jeana shops at a different store and buys sev
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!