Answer:
More than $1500 price per car per month has to be dropped.
Explanation:
Given:
price per car = $20,000
car sale per month = 40
rate of increase in demand = 3
Solution:
Revenue R = Price × Quantity = P * Q
From the above given data
P = 20,000
Q = 40
R = P*Q
dQ/dt = 3
We have to find the rate at which the price is to be dropped before monthly revenue starts to drop.
R = P*Q
dR/dt = (dP/dt)Q + P(dQ/dt)
= (dP/dt) 40 + 20,000*3 < 0
= (dP/dt) 40 < 60,000
= dP/dt < 60000/40
= dP/dt < 1,500
Hence the price has to be dropped more than $1,500 before monthly revenue starts to drop.
Answer:
$20 million
Explanation:
Data provided in the question:
Book value of assets in 2005 = $1,200 million
Fair value of assets in 2005 = $955 million
Book value of assets in 2006 = $720 million
Fair value of assets in 2006 = $700 million
Now,
Impairment Loss = Fair value - Carrying value of Net assets
or
Impairment Loss
= Fair value of assets in 2006 - book value of assets in 2006
= $700 million - $720 million
= - $20 million [ Here, the negative sign means a loss]
Hence,
Impairment loss of $20 million
Answer:
I would Like to receive $100 in one month rather in two months.
I would like to take to take dinner in one month rather in two months.
Explanation:
Time value of money money describes that the amount now in hand is worth more rather having it after some time. All the money have potential earning capacity and it earn with the passage of time as time gone the earning will also lost. That is why it is better to receive money in one month rather in two months and have dinner in one month rather in two months.
Answer: Jeremy completed his engineering degree.
Explanation:
Since Jeremy has a college degree in engineering he makes more money than Rose who dropped out of college. College graduates are in higher demand to work the jobs that pay more than smaller companies. If Rose had of completed her college degree she could of found a job that uses her education and made more money.
Since Jeremy has a specific degree the company hired him based on his knowledge of the subject. He will be paid higher and most likely have better benefits than someone in an entry level position.
Answer:
the product or service was made according to the specifications
Explanation:
Professor <em>David Garvin </em>of Harvard University proposes 8 components or dimensions of quality in order to make the concept of quality of a product or service more operational and favor the understanding of how Quality Management can be applied in companies, both manufacturing and services.
1. Performance
2. Features
3. reliability
4. Conformity to the design
5. Durability
6. Quality in service
7. Aesthetics