Answer:
$312,000
Explanation:
Given that,
August Sales = $300,000
July sales = $330,000
Customer amounts on account are collected 60% in the month of sale and 40% in the following month.
Cash Receipts during August:
= (August Sales × 60%) + (July Sales × 40%)
= ($300,000 × 60%) + ($330,000 × 40%)
= $180,000 + $132,000
= $312,000
Therefore, the cash is budgeted to be received during August is $312,000.
<span>A firm determines its profit by subtracting total cost from revenue</span>
Answer:
E is the correct option
Explanation:
Interactive marketing is one to one marketing practice which caters to individual customers. It involves marketing initiatives triggered by customer preference and behavior. It is different from the traditional methods which were campaign based. The customer-centric strategy and interactive marketing involve reacting to customer actions and by fulfilling their expectations. Different characteristics of interactive marketing are Storytelling, Layered information, Two-way interaction, etc.
Jello!!!l!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!