Answer:
UNIT COST $32
Explanation:
the absorption costing system is the sum of expenses applicable to purchases and charges directly or indirectly incurred to produce a good or service.
This model considers both fixed and variable costs. Which translates into a higher unit cost.
in these case unit cost = 6+10+6+6+2+2 = 32
+Direct materials $6
+Direct labor $10
+Fixed manufacturing overhead $6,000 / 1000 units= $6
+Variable manufacturing overhead $6
+Fixed operating expenses (selling, general, and administrative) $2,000
/ 1000 units=$2
Variable operating expenses (selling, general, and administrative $2
Answer:
Calculation of Avoidable Cost:
Direct Materials $3.40
Direct Labor
8.00
Variable manufacturing overhead 8.50
Supervisor's salary 3.90
Total Avoidable Cost $23.8
Note: Depreciation is a sunk cost and not relevant for decision making.
General Fixed Overhead will remain the same irrespective of decision. Hence, not relevant for decision making.
Evaluation of offer:
Loss on Sale from outside supplier (26.70-23.8)*15,500 $(44,950)
Additional Segment Margin earned $27,500
Financial Advantage/(Disadvantage) $(17,450)
Hence, annual financial disadvantage for the company as a result of buying part U16 from the outside supplier = $17,450
Answer:
a) $250,000
b) Zero
c) $6,100
d) $47,500
Explanation:
a) Bloomington owes $250,000 at year-end 2016 for inventory purchase.\
This relates to account payable and the amount to be reported as liability as at year-end 2016 is $250,000.
b)Bloomington agreed to purchase a $31,000 drill press in January 2017.
No liability will be recognized at year-end because the entity has no present obligation as there is no legal or constructive responsibility to pay $31,000. What occurred is just an agreement that can be altered.
c) During November and December of 2016, Bloomington sold products to a customer and warranted them against product failure for 90 days. Estimated costs of honoring this 90-day warranty during 2017 are $6,100.
The entity will recognized $6,100 as warranty payable as the entity has a present obligation as at year-end 2016 to compensate the customer.
d)Bloomington provides a profit-sharing bonus for its executive equal to 5% of reported pretax annual income. The estimated pretax income for 2016 is $950,000. Bonuses are not paid until January of the following year
The entity will report 5% of $950,000 ($47,500) as liability at year-end 2016 as the the entity has a present obligation to settle its executive.
Answer:
P.Ed at p = 5 :- 0.26
Revenue maximising price = 8.5 ; Maximum Total Revenue = 1222
Explanation:
Price Elasticity of Demand shows responsive change in demand, due to change in price. P.Ed = ( dq / dp ) x ( p / q )
q = 216 - p^2
dq / dp = - 2p
P.Ed = dq / dp x ( p / q )
So, PEd = ( -2p ) x ( p / q )
[ (- 2p) (p) ] / [ 216 - p^2 ]
(- 2p^2 ) / ( 216 - p^2 )
Putting value of P = 5 in P.Ed
<u>- 2(25) </u>
216 - 25
= - 50 / 191
P.Ed = 0.26
Revenue is the total value of receipts from sale of goods & services. TR = p x q
q = 216 - p^2
TR = 216p - p^3
To find price maximising TR , we will derivate TR function with respect to 'p'
d TR / d p = 216 - 3p^2
d TR / d p = 216 - 3p^2 = 0
3p^2 = 216
p^2 = 216 / 3
p^2 = 72
p = √ 72
p = 8.5
Finding maximum revenue ; Putting price = 8.5 in TR function
TR = 216p - p^3
216 (8.5) - (8.5)^3
1836 - 614
1222
Answer:
d. $80
Explanation:
The computation of the other current assets is shown below:
= Total assets - Net Property, Plant, & Equipment - cash - Accounts Receivable - inventory - Other Current Assets
= $1,870 - $1,080 - $90 - $210 - $410 - Other Current Assets
= $80 - Other Current Assets
So, the other current assets would be $80
And, we know that
Total assets = Total liabilities + total stockholder equity
So,
Total assets = $1,870