Answer:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
Step-by-step explanation:
Hello!
The historical information indicates that 60% of the forest trees are classified as softwood.
A botanist thinks that the proportion might be greater than 60%, so he tested his belief obtaining:
H₀: p = 0.60
H₁: p > 0.60
p-value: 0.015
You need to interpret this p-value. Little reminder:
The p-value is defined as the probability corresponding to the calculated statistic if possible under the null hypothesis. It represents the % of size n samples from a population with proportion p=p₀, which will produce a measure that provides evidence as (or stronger) than the current sample that p is not equal to p₀.
The correct answer is:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
I hope this helps!
Let us say weight of Javier is x pounds.
Weight of his bother = 80 pounds
Javier is 175 % or 1.75 times heavier than his brother.
So Javier's weight = x pounds= 1.75 *80 = 140 pounds.
Answer: Javier's weight is 140 pounds.
If you would like to know the next value, you can calculate this using the following steps:
1/6, 1/9, 2/27, 4/81, x = ?
1/9 / 1/6 = 1/9 * 6 = 6/9 = 2/3
So, if we would like to know what is the next value of this geometric sequence, you have to multiply 4/81 by 2/3:
4/81 * 2/3 = 8/243
The correct result would be 8/243.
Answer:
We don't have the statements but I can tell you the following info:
Step-by-step explanation:
83.4/60= $1.39 for each horn
18*1.39= $25.02 for the 18 additional horns.
$83.40+25.02= $108.42 for the total 78 horns
The original price was 65