Answer:
$115,000
Explanation:
Data provided as per the question is below:-
Beginning balance = $81,000
Direct material issued = $27,000
Direct labor incurred = $7,000
The computation balance Process Inventory is shown below:-
Balance in the Work-in-Process Inventory = Beginning balance + Direct material issued + Direct labor incurred
= $81,000 + $27,000 + $7,000
= $115,000
Answer:
$3,280
Explanation:
The annuity factor of 11% at four years will be;
annuity = (1 - 1 / (1 +r)^n ) / r
annuity = 3.102
P = Pmt * annuity
P = 41,000 * 3.102
P = 127,182
If college graduate decided to buy a car then the annual yield that he receives from the investment in bonds will be opportunity cost.
$33,500 * 8% = $3,280
Answer:
Contingency viewpoint or approach of management
Explanation:
According to the contingency viewpoint, there is no particular standard of management. Rather, the type of management style adopted including decisions made depends on the type of situation that the organization is facing at the particular time. Nikita in this scenario is using the contingency approach since she is making decisions based on the upcoming convention.
Answer:
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Explanation:
complete and transferred 165,000
work on ending WIP 16,500 // 22,000 x 75%
previous work on beginning (8,000) // 20,000 x 40%
Equivalent units 173,500
labor cost added during the period 726,825
equivalent cost 726,825/173,500 = 4.198193084
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
This is ab example of a price floor. It is price that set by the government as a minimum price that would be imposed on a product. This value should be higher than that of the equilibrium price to be effective. It is used in order to prevent the prices to be too low.