Answer:
Mean and standard deviation of the sampling distribution of the sample proportions are 76 and 0.0427 respectively.
Step-by-step explanation:
The mean for a sample proportion is given by μ = np
n = sample size = 100
p = fraction of the sample proportion that have what is being tested = 76% = 0.76
μ = 0.76 × 100 = 76.
Standard deviation of a sample proportion = σ = √[p(1-p)/n] = √(0.76×0.24/100) = 0.0427
They are trying to fool you by saying 17 movie theaters, ignore that number.
5780 x 7.50 = $54,350
If this helped make sure to mark as the brainliest!
-procklown
Answer:
Part 1) 
Part 2) 
Part 3)
and 
Step-by-step explanation:
see the attached figure with letters to better understand the problem
step 1
Find the side b
we know that
In the right triangle ABC
The function sine of angle B is equal to divide the opposite side angle B (AC) by the hypotenuse (AB)

we have



substitute

solve for b


step 2
Find the side a
we know that
In the right triangle ABC
The function cosine of angle B is equal to divide the adjacent side angle B (BC) by the hypotenuse (AB)

we have



substitute

solve for a


step 3
Find the measure of angle A
we know that
In the right triangle ABC
----> is a right angle

∠A+∠B=90° ------> by complementary angles
substitute the given value



Given that the ball was rolling with an initial velocity of 4.80 m/s, when it encountered the ramp.
Given that the accerelation with which it rolled over the ramp was

and that the ranp is 0.750 m long.
The final velocity of an object with an initial velocity, u, with an accerelation, a, moving through a distance, s is given by

Thus, the <span>final velocity of the ball when it reaches the top of the ramp is given by

</span>