let Leo's speed = x mile/hr
so Ethan speed = (x + 6) miles per hour
Distance = Speed × Time
so distance traveled by Leo in 2 hours = x × 2 = 2x
and distance traveled by Ethan in 1.5 hours = 1.5( x + 6 ) = 1.5x + 9
since they meet on the path , After Ethan has ridden 1.5 hours and Leo has ridden 2 hours , so together the have traveled on complete path that is 65 miles.
⇒ distance traveled by leo in 2 hours + distance traveled by Ethan in 1.5 hours = 65
⇒ 2x + 1.5x + 9 = 65
⇒ 3.5x = 56
⇒ x = 16
Hence Leo's speed = x miles/hr = 16 miles/hour
and Ethan's speed = (x + 6) miles/hr = 16 +6 = 22 mile/hour
Answer:
Step-by-step explanation:
The sample space is known to be the set of all possible outcomes of an experiment we cannot predict its outcome while the event space showcases the subset of the sample space, this may be a collection of outcomes of a random experiment.
From the given information:
The sample space = {SH, SL, SN, MH, ML, MN,UH, UL, UN}
The event that the emissions check is satisfactory = {SH, SL, SN}
The integer 8 represents a gain of 8 yards.
The table below summarises the calculation for the standard deviation of x-bar.
![\begin{tabular} {|c|c|c|c|} Drawing (x)&$\bar{x}$&$x-\bar{x}$&$(x-\bar{x})^2\\[1ex] 2,2,2&2&-2.5&6.25\\ 2,2,3&2.3&-2.2&4.84\\ 2,2,5&3&-1.5&2.25\\ 2,2,8&4&-0.5&0.25\\ 2,3,3&2.7&-1.8&3.24\\ 2,3,5&3.3&-1.2&1.44\\ 2,3,8&4.3&-0.2&0.04\\ 2,5,5&4&-0.5&0.25\\ 2,5,8&5&0.5&0.25\\ 2,8,8&6&1.5&2.25\\ 3,3,3&3&-1.5&2.25\\ 3,3,5&3.7&-0.8&0.64\\ 3,3,8&4.7&0.2&0.04\\ 3,5,5&4.3&-0.2&0.04\\ 3,5,8&5.3&0.8&0.64\\ 3,8,8&6.3&1.8&3.24\\ 5,5,5&5&0.5&0.25\\ 5,5,8&6&1.5&2.25\\ 5,8,8&7&2.5&6.25\\ 8,8,8&8&3.5&12.25\\ \end{tabular}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbegin%7Btabular%7D%0A%7B%7Cc%7Cc%7Cc%7Cc%7C%7D%0ADrawing%20%28x%29%26%24%5Cbar%7Bx%7D%24%26%24x-%5Cbar%7Bx%7D%24%26%24%28x-%5Cbar%7Bx%7D%29%5E2%5C%5C%5B1ex%5D%0A2%2C2%2C2%262%26-2.5%266.25%5C%5C%0A2%2C2%2C3%262.3%26-2.2%264.84%5C%5C%0A2%2C2%2C5%263%26-1.5%262.25%5C%5C%0A2%2C2%2C8%264%26-0.5%260.25%5C%5C%0A2%2C3%2C3%262.7%26-1.8%263.24%5C%5C%0A2%2C3%2C5%263.3%26-1.2%261.44%5C%5C%0A2%2C3%2C8%264.3%26-0.2%260.04%5C%5C%0A2%2C5%2C5%264%26-0.5%260.25%5C%5C%0A2%2C5%2C8%265%260.5%260.25%5C%5C%0A2%2C8%2C8%266%261.5%262.25%5C%5C%0A3%2C3%2C3%263%26-1.5%262.25%5C%5C%0A3%2C3%2C5%263.7%26-0.8%260.64%5C%5C%0A3%2C3%2C8%264.7%260.2%260.04%5C%5C%0A3%2C5%2C5%264.3%26-0.2%260.04%5C%5C%0A3%2C5%2C8%265.3%260.8%260.64%5C%5C%0A3%2C8%2C8%266.3%261.8%263.24%5C%5C%0A5%2C5%2C5%265%260.5%260.25%5C%5C%0A5%2C5%2C8%266%261.5%262.25%5C%5C%0A5%2C8%2C8%267%262.5%266.25%5C%5C%0A8%2C8%2C8%268%263.5%2612.25%5C%5C%0A%5Cend%7Btabular%7D)

Therefore, the standard deviation of x-bar is approximately 1.23.
x-4=x(2)
x-4=2x
+4 +4
8 = 6
lilly has 8 stamps and mackenzie has 6