At the time of her grandson's birth, a grandmother deposits $12,000.00 in an account that pays 2% compound monthly. What will be that value of the account at the child's twenty-first birthday, assuming that no other deposits or withdrawls are made during the period.
---
A(t) = P(1+(r/n))^(nt)
---
A(21) = 12000(1+(0.02/12))^(12*21)
---
A(21) = 12000(1.5214)
---
A(21) = #18,257.15
Parameterize the cylinder (call it
) by

with
and
. Then

Take the normal vector to
to be

Then the flux of
across
is


Answer = B, because 2% of 55,000 equals $1,100 then you add the $700 salary bringing you to the minimum $1,800
Answer:
(a) 
(b) 
Step-by-step explanation:

Take
of of each term.

For Question a

Given that x = 3, y = 4, and dx/dt = 5.

For Question b

Given that x = 4, y = 3, and dx/dt = -5.
