<span>The molar mass of the compound is 36.355 g/mol. This is calculated by knowing that 1 mol of gas fills 22.4 L of volume, so 1.623 g/L = X g/mol * 1/22.4 mol/L -> 1.623 g/L * 22.4 L/mol = X g/mol -> 36.355 g/mol = X g/mol</span>
Answer:
Explanation:
For a chemical reaction, the enthalpy of reaction (ΔHrxn) is … ... to increase the temperature of 1 g of a substance by 1°C; its units are thus J/(g•°C). ... Both Equations 12.3.7 and 12.3.8 are under constant pressure (which ... The specific heat of water is 4.184 J/g °C (Table 12.3.1), so to heat 1 g of water by 1 ..
Answer:
V₂ =31.8 mL
Explanation:
Given data:
Initial volume of gas = 45 mL
Initial temperature = 135°C (135+273 =408 K)
Final temperature = 15°C (15+273 =288 K)
Final volume of gas = ?
Solution:
The given problem will be solve through the Charles Law.
According to this law, The volume of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant number of moles and pressure.
Mathematical expression:
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₁ = Initial volume
T₁ = Initial temperature
V₂ = Final volume
T₂ = Final temperature
Now we will put the values in formula.
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₂ = V₁T₂/T₁
V₂ = 45 mL × 288 K / 408 k
V₂ = 12960 mL.K / 408 K
V₂ =31.8 mL
According to the octet rule, atoms tend to gain, lose, or share electrons until they are surrounded by__8__ valence electrons.