Answer:
internal rate of return 31.8%
Explanation:
on excel we will list each cash flow:
Y0 -190,000
Y1 25,000
Y2 37500 (Y1 x (1+g) = 25,000 x 1.05)
Y3 56250 (37,500 x 1.05)
Y4 84375 (56,250 x 1.05)
Y5 386562.5 (84,375 x 1.05 + 260,000 from the sale)
we now write =IRR( and select the cells then, press enter
the IRR function return: 31.8503%
we round into 1 percent 31.8%
Answer:
Future value= $151,018.51
Explanation:
Future value of money measures how much a present amount of money will be in the future at a given interest rate.
The interest gained on money shows the time value of money. One dollar today is less than one dollar in one year's time
The formula for future value is
Future value = Present value * (1 + rate)^time
As we have two periods in this case (10 years and 20 years)
Future value = Present value * {(1 + rate1)^time1} * {(1 + rate2)^time2}
Future value = 12,500 * {(1 + 0.07)^10} * {(1 + 0.095)^20}
Future value= $151,018.51
Answer:
See below
Explanation:
Given the above information, we will apply the formula below to compute direct labor rate variance.
Direct labor rate variance =
(SR - AR) × AH
Stanadard (Rate) SR = $6
Actual Hour (AR) = $6.25
Actual Hour (AH) = 30,000
Then,
Direct labor rate variance
= ($6 - $6.25) × 30,000
= -$0.25 × 30,000
= -$7,500
= $30,000 Unfavorable
It is unfavourable because the actual rate is more than the budgeted rate.
Answer:
Safety and Security
Explanation:
Blow drying your hair over the tub isn't safe
One buyer, many sellers and no close substitutes
usually this won't have an exact example to match all the requirement
so, try get those small company as the example of your answer