If this is the whole problem:
<span>A trucking company is hired to deliver 125 lamps for $12 each. The company agrees to pay $45 for each lamp that is broken during transport. If the trucking company needs to receive a minimum payment of $1365 for the shipment to cover their expenses, find the maximum number of lamps they can afford to break during the trip.
My answer is 3 lamps.
125 lamps * 12 each = 1,500 total revenue
</span>
Minimum revenue: 1,365
1,500 - 1,365 = 135 excess from minimum revenue.
135 ÷ 45 charge of broken lamp = 3 lamps.
The company can afford to break a maximum of 3 lamps w/o falling below its minimum payment.
Answer:
<u>A) Presence</u>
Explanation:
A brand is simply an identifying mark of a particular product manufactured by particular company.
The BRANDZ MODEL developed by Millward Brown and WPP looked at how brand building connects with customer issues.
By knowing how long a product brand has been in existence people can the question what do I know about it?
The question is reproduced in the table below for clarity
Oven Contribution
Hours Required Margin Per Unit
Muffins 0.2 $4
Coffee Cakes 0.3 $5
Answer:
Total contribution margin = $ 60,000.00
Explanation:
<em>When a business is faced with a problem of shortage of a resource which can be used to produced more than one product type, to maximize the use of the resource , the business should allocate it for production purpose in such a way that it maximizes the contribution per unit of the scare resource.</em>
Therefore Crane Company should alocate the oven hours to maximise the contribution per unit of oven hour. This is done as follows:
Step 1
<em>Calculate he contribution per oven hour and rank the product</em>
cont/hr ranking
Muffin $4/0.2 hour = 20 <em> 1st</em>
Coffee cakes $5/0.3 hour= 16.67 2nd
<em>Because Muffin generates the highest contribution per hour of Oven, Crane should allocate all the resource to it</em>
Step 2
<em>Calculate the Total contribution from the production of Muffin</em>
Total contribution margin = 20 per her × 3000
= $ 60,000.00
Answer:
3N + 25M + P ≤ 45
Explanation:
Let the number of Newspaper Stories taken=N
Newspaper stories take 3 hours to write.
Total Hour spent on Newspaper Stories=3N
Let the number of Magazine Articles taken =M
Magazine articles take much longer to write 25 hours per article.
Total Hour spent in Magazine Articles=25M
Let the number of Proofreading jobs taken =P
Proofreading pays for every 1 hour
Total Hour spent in Proofreading jobs=P
Since both newspaper stories and magazine articles must be completed in the week they are started.
The writer doesn't want to work more than 45 hours per week. So his total hour in a week is less than or equal to 45.
The Constraint that limits the amount of time the writer will work in a week is given as:
3N + 25M + P ≤ 45
Answer:
The total amount you pay in social insurance taxes on your second job is 2,914.65 couches
Explanation:
The computation of the total amount paid is shown below:
= (Total income - paid amount) × Social insurance tax rate
= ($110,100 - $72,000) × 7.65%
= 2,914.65 couches
We simply have taken the difference between the total amount and the paid amount and then multiply it with the social insurance tax rate
All other information is not relevant. Hence, ignored it