Answer:

Step-by-step explanation:
We want the probability that the 35 cars are loaded onto the ferry. Therefore:
Since
μ=1.8 and σ=0.5 we have:
P(X<35 )=P ( X−μ<35−1.8 )=P((X−μ)/σ<(35−1.8)/0.5)
Since
(x−μ)/σ=Z and

we have:

Use the standard normal table to conclude that:

Answer:
$23,360
Step-by-step explanation:
Calculation to determine how much carol originally invested in the account
First step is to divide £23517.60 by 1.025
= (23,517.60)/(1+.025)
= (23,517.60)/1.025
=$22,944
Second step is to add back the $1,000 withdrew
=$22,944+$1,000
=$23,944
Now let calculate how much carol originally invested in the account
$23,944=1.025P
Divide both side by 1.025
P=$23,944/1.025
P=$23,360
Therefore the amount that carol originally invested in the account is $23,360
The answer is 8.4 all you do is divide them together to get your answer.