Answer: the value of the car will be about $12634
Step-by-step explanation:
We would apply the formula for exponential decay which is expressed as
A = P(1 - r)^ t
Where
A represents the value of the car after t years.
t represents the number of years.
P represents the initial value of the car.
r represents rate of decay.
From the information given,
P = $22000
r = 10.5% = 10.5/100 = 0.105
t = 5 years
Therefore
A = 22000(1 - 0.105)^5
A = 22000(0.895)^5
A = $12634
Ok I’m not sure this is right but I did 150x 3% and got 4.5!
Answer:
Step-by-step explanation:
Given is the probability distribution of a random variable X
X 4 5 6 7 Total
P 0.2 0.4 0.3 0.1 1
x*p 0.8 2 1.8 0.7 5.3
x^2*p 3.2 10 10.8 4.9 28.9
a) E(X) = Mean of X = sum of xp = 5.3

Std dev = square root of variance = 0.9
------------------------------------
b) For sample mean we have
Mean = 5.3
Variance = var(x)/n = 
c) 
Answer:
The value of mHLK will be "(204)°".
Step-by-step explanation:
The given values are:
mJI = (3x+2)°
mHLK = (15x-36)°
and,
m∠HML = (8x-1)°
then,
mHLK = ?
Now,
By using chord-chord formula of angle, we get

On putting the values in the above formula, we get
⇒ 
On applying cross-multiplication, we get
⇒ 
⇒ 
On subtracting "18x" from both sides, we get
⇒ 
⇒ 
On adding "2" both sides, we get
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
On putting the value of "x" in mHLK = (15x-36)°, we get
⇒ (15x-36)° = (15×16-36)°
⇒ = (240-36)°
⇒ = (204)°
So that mHLK = (204)°