Answer:
Margin of error at 90% is 0.024
Margin of error at 99% is 0.037
Step-by-step explanation:
Sample size = 1076
A poll found that 64% of a random sample of 1076 adults said they believe in ghosts.
So, No. of adults said they believe ghosts = 
So, x = 688
n = 1076




z at 90% confidence is 1.64


So, margin of error at 90% is 0.024
Find the margin of error needed to be 99% confident.
z at 99% confidence is 2.58


So, margin of error at 99% is 0.037
Answer:
He sold 12 phones and 20 accessories
Step-by-step explanation:
X × 10 = 120. Y × 2 = 40
12 × 10 = 120. 20 × 2 = 40
120 + 40 = $160
Answer:
The answer to your question is the theater is 6.7 mi from home
Step-by-step explanation:
Data
speed 1 = 2 mi/h
time in theater = 2h 15 min
speed 2 = 40 mi/h
time = 3.5 h
Process
1.- Write the formula to calculate speed
speed = distance / time
-Solve for time
time = speed x time
2.- Write and equation to solve this problem
total time = time from home to theater + time from theater to home
3.- Substitution
3.5 = d/2 + d/40
4.- Solve for d
3.5 = (20d + d) / 40
140 = 21d
d = 140 / 21
d = 6.7 mi
1777/10000. might simplify