answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gavmur [86]
1 year ago
15

A man buys a washing machine whose price VAT (value added Tax ) is Birr 175. lts VAT is charged at 15 % ,how much did the man ac

tually pay?​
Mathematics
1 answer:
Ad libitum [116K]1 year ago
5 0

9514 1404 393

Answer:

  Birr 1341.67

Step-by-step explanation:

The tax is 15% of the price (p), so we have ...

  0.15p = 175

  p = 175/0.15 = 1166.67

When the tax is added, the total comes to ...

  1166.67 +175 = 1341.67

The man actually paid Birr 1341.67.

You might be interested in
Which represents the reflection of f(x)= square root x over the x-axis?
antiseptic1488 [7]
The reflection of f(x)=sqrt(x) over x-axis will be represented by option a. This is because it is the reflection of the imaginary part of the function f(x)= sqrt(x). Hence the correct answer is a. 

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sarah received \$55$55dollar sign, 55 for her birthday. She used some of that money to buy 333 shirts priced at mmm dollars each
satela [25.4K]

Answer:

$(55-3m) is the amount of money she has left

Step-by-step explanation:

In this question, we are asked to give an expression to represent how much money was left after Sarah had bought some certain stuffs at some prices using the money she received at her birthday.

Firstly, we identify that the total amount of money she has to spend is $55.

Now let’s project her total spendings. She bought 3 shirts with each shirt costing $m.

The total amount spent on the shirts is thus; 3 * $m = $3m

The amount of money she has left is the difference.

Mathematically, this is equal to $55 - $3m

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Your cell phone plan charges a base charge each month plus a charge per daytime minute of usage and December used 510 daytime mi
algol13

Answer:

In February, 423 daytime minutes is used

Step-by-step explanation:

Let the base plan charges be x

And cost per daytime minute be y

In December,

x  + 510y =  92.25------------------(1)

In January,

x + 397y = 77.56---------------------(2)

Subtracting eq(2) from eq(1)

x  + 510y =  92.25

x + 397y = 77.56

-------------------------------

0  + 113y = 14.69

-------------------------------

y = \frac{14.69}{113}

y =  0.13----------------------------------(3)

Substituting (3) in (1)

x  + 510(0.13) =  92.25

x + 66.3 = 92.25

x = 92.25 - 66.3

x = 25.95

So In February

base plan  + (daytime minute)(cost per daytime minute) = 80.9

25.95 + (daytime minute)(0.13) = 80.9

(daytime minute)(0.13) = 80.9 - 25.95

(daytime minute)(0.13) = 54.95

(daytime minute) =\frac{54.95}{0.13}

daytime minutes = 422.69

daytime minute  \approx 423

3 0
2 years ago
A furniture company is introducing a new line of lounge chairs next quarter. These are the cost and revenue functions, where x r
QveST [7]

Answer:

No lower than $208, and no higher than $956.8

Step-by-step explanation:

Notice that the revenue (income) function is represented by a quadratic expression (a parabola with branches pointing down), and the cost function is linear with negative slope.

When we plot them, we obtain the graphs shown in the attached image. Notice as well that there are two points of intersection for these two functions. The revenue exceeds (lays above) the cost in between the two points of intersection (marked in red and green).

For the company to make a profit, the revenue has to be larger than the cost, so we study the limiting values for that to happen, which is the points of intersection of these two curves.

The first one (pictured in red) is associated with coordinates (35, 33488) which tells us that is the production of 35 chairs with a revenue of $33,488. That is a cost per chair of $33,488 / 35 = $956.8

The second intersection (pictured in green) is associated with coordinates (125, 26000), which tells us that is the production of 125 chairs with a revenue of $26,000. That is a cost per chair of $26000 / 125 = $ 208

So these values give us the minimum and maximum that the company can charge to make a profit.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given circle X with radius 10 units and chord AB with length 12 units, what is the length of segment CX, which bisects the chord
andrew-mc [135]
Consider the circle with center X, as shown in the figure. 

Draw the diameter of the circle which is parallel to cherd AB, as shown in the figure.

Since the diameter and AB are parallel, then the line segment XC which bisects AB at C, will be perpendicular to AB.

SO triangle XCB is a right triangle. Thus the length of CX, by the Pythagorean theorem is  

\sqrt{ XB^{2}- CB^{2}} = \sqrt{ 10^{2}- CB^{6}}= \sqrt{100-36}= \sqrt{64}=8 units.


Answer: 8 units

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A pizza restaurant sells containers of juice that it marks up 75 percent above its wholesale cost. If the restaurant marks up ea
    8·2 answers
  • 8.01 greater or less than 8.1
    14·1 answer
  • The table represents a linear equation. Which equation correctly uses point (–2, –6) to write the equation of this line in point
    11·2 answers
  • An equiangular triangle has one side of length six inches. What is the height of the triangle, drawn from that side, to the near
    10·1 answer
  • 1. A certain truck traveling at 55 miles per hour gets 4.5 miles per gallon of diesel fuel consumed. Traveling at 60 miles per h
    14·1 answer
  • harold collected data on the daily high temperature in two cites over a period of one week . he analyzed the data and found the
    12·1 answer
  • The dot plots below show rainfall totals in the Highlands and Lowlands areas of a certain region. 2 dot plots with number lines
    6·1 answer
  • An art teacher needs to buy at least 60 brushes for her class. The brushes are sold in packs of 8.
    10·1 answer
  • Casey is deciding which of two landscapers to hire. Each landscaper charges an hourly rate plus a fee for each job. Casey correc
    14·2 answers
  • Victor sold cupcakes and cookies yesterday. Each cupcake sold for $2.25 and each cookie sold for $0.50. At the end of the
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!