answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexira [117]
2 years ago
10

WHEN GIVEN A RAW SCORE, EXPLAIN HOW TO USE THE NORMAL CURVE TO COMPARE THAT SCORE TO THE POPULATION. WHAT IS A Z-SCORE?

Mathematics
1 answer:
valina [46]2 years ago
5 0

<span>1. </span>When given a raw score, it must be converted into a z-score (standard score). Raw scores cannot be placed on a normal distribution curve because they do not have the same means and standard deviations, but when it is converted into a z-score, the number of standard deviations above or below the population mean can be measured. The z-scores on the center are average, the scores on the left are lower than average and the scores on the right are higher than average.

<span>2. </span>A z-score is a standard score which can be placed on a normal distribution curve. A z-score indicates the distance of the standard deviations from the mean (center of the curve).

You might be interested in
Which sentences are punctuated correctly? Select 2 options.
baherus [9]

Answer:

Step-by-step explanation:

Andrew's favorite vegetables are cucumbers, green beans, and red peppers.

Samantha enjoyed many types of music; jazz, classical, hip hop, country, and heavy metal,

Correct me if I'm wrong

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 1/999 as a decimal ​
juin [17]

Answer:0.001001001001001

Step-by-step explanation: I have no idea. just put it in a calculator

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find two complex numbers that have a sum of i10 a different of -4and a product of -29​
lianna [129]
<h2>-2+5i and 2+5i</h2>

Step-by-step explanation:

   Let the complex numbers be a+ib\textrm{ and }c+id.

Given, sum is 10i, difference is -4 and product is -29.

(a+c)+i(b+d)=10i ⇒ a+c=0,b+d=10

(a-c)+i(b-d)=-4 ⇒ a-c=-4,b-d=0

a=-2,c=2,b=5,d=5

(a+ib)(c+id)=(-2+5i)(2+5i)=-4-25=-29

Hence, all three equations are consistent yielding the complex numbers -2+5i\textrm{ and }2+5i.

8 0
2 years ago
At the movies, a couple bought 2 medium drinks and a large popcorn for $13.85. At the same theater, a family bought 3 medium dri
m_a_m_a [10]

Answer:

a) the cost of one medium drink be $3.80

b) the cost of a large popcorn be $6.25

Step-by-step explanation:

Let the cost of one medium drink be $x

and the cost of a large popcorn be $y

According to question,

A couple bought 2 medium drinks and a large popcorn for $13.85.

2x + y = 13.85      ..............(1)

A family bought 3 medium drinks and 2 large popcorn for a total of $23.90

3x + 2y = 23.90      ..............(2)

Using Elimination method to solve the system of equation,

Multiply equation (1) by 2 , we get,

4x + 2y = 27.70      ..............(3)

Now, subtract equation (2) from (3), we get,

4x + 2y-(3x + 2y) = 27.70 - 23.90

4x + 2y-3x - 2y = 3.80

4x -3x = 3.80

x = 3.80

Substitute, x = 3.8 in (1) ,

2(3.80) + y = 13.85  

7.60 +y = 13.85

y = 6.25

Therefore, the cost of one medium drink be $3.80

and the cost of a large popcorn be $6.25



7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which are examples of unit rates? Check all that apply.
mylen [45]
I believe the answer is $100 for 5 tickets. I hope this helps!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8?
    10·2 answers
  • Which of the following names the figure in the diagram below?
    13·2 answers
  • you buy 6 notebooks, 10 folders, 1 pack of pencils, and 1 lunch box for school. after using a $10 gift card, how much do you owe
    11·1 answer
  • A seamstress has a piece of cloth that is 3 yards long. She cuts it into shorter lengths of 16 inches each. How many of the shor
    12·1 answer
  • a phone plan has a limit of $25 that can be spent on text messages. the base cost of the text plan will cost a user $5. each tex
    12·2 answers
  • Giovanna recibe actualmente un ingreso anual de $42 000. Normalmente, recibe
    14·1 answer
  • Mary is a scientist. Using a microscope, she looks at a salt crystal and discovers it is shaped like a cube. Each square face ha
    6·1 answer
  • In a production of Romeo and Juliet, eight actors
    7·1 answer
  • 5.
    10·1 answer
  • An oil exploration company currently has two active projects, one in Asia and the other in Europe. Let A be the event that the A
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!