Positions. Happy to help! Please mark as Brainliest!

Actually Welcome to the concept of Efficiency.
Here we can see that, the Input work is given as 2.2 x 10^7 J and the efficiency is given as 22%
The efficiency is => 22% => 22/100.
so we get as,
E = W(output) /W(input)
hence, W(output) = E x W(input)
so we get as,
W(output) = (22/100) x 2.2 x 10^7
=> W(output) = 0.22 x 2.2 x 10^7 => 0.484 x 10^7
hence, W(output) = 4.84 x 10^6 J
The useful work done on the mass is 4.84 x 10^6 J
A.) We use the famous equation proposed by Albert Einstein written below:
E = Δmc²
where
E is the energy of the photon
Δm is the mass defect, or the difference of the mass before and after the reaction
c is the speed of light equal to 3×10⁸ m/s
Substituting the value:
E = (1.01m - m)*(3×10⁸ m/s) = 0.01mc² = 3×10⁶ Joules
b) The actual energy may be even greater than 3×10⁶ Joules because some of the energy may have been dissipated. Not all of the energy will be absorbed by the photon. Some energy would be dissipated to the surroundings.
Answer:
Explanation:
position of centre of mass of door from surface of water
= 10 + 1.1 / 2
= 10.55 m
Pressure on centre of mass
atmospheric pressure + pressure due to water column
10 ⁵ + hdg
= 10⁵ + 10.55 x 1000 x 9.8
= 2.0339 x 10⁵ Pa
the net force acting on the door (normal to its surface)
= pressure at the centre x area of the door
= .9 x 1.1 x 2.0339 x 10⁵
= 2.01356 x 10⁵ N
pressure centre will be at 10.55 m below the surface.
When the car is filled with air or it is filled with water , in both the cases pressure centre will lie at the centre of the car .
Complete Question
An astronaut stands by the rim of a crater on the moon, where the acceleration of gravity is 1.62
m/s2. To determine the depth of the crater, she drops a rock and measures the time it takes for it
to hit the bottom. If the time is 6.3 s, what is the depth of the crater?
Answer:
The depth is 32 m
Explanation:
From the question we are told that
The time is t = 6.3 s
The acceleration due to gravity is 
Generally from kinematic equation

Here the u is the initial velocity and the value is 0 m/s

