<span>None of the choices makes a correct statement. The third choice is close,
but misleading.
The pencil appears broken because light bends away from a straight line
when it crosses the boundary between air and water.</span>
Answer:
(A) Q = 2.26×10⁶J
(B) ΔT = 9°C
(C)
Explanation:
We have been given the mass of the hiker, the volume of water from which we can calculate the mass knowing that the density if water is 1000kg/m³.
Evaporation is a phase change and occurs at a constant temperature. We would use the latent heat of vaporization to calculate the amount of heat evaporated.
We would then equate this to the heat change it brings about in the hiker's body and then calculate the temperature drop.
See the attachment below for full solution.
increase the strength of the magnetic field when current flows through the circuit
She can change the arrows so they show current traveling in opposite directions on the sides of the loop.
halfway between the like poles of two magnets, because the field lines bend away and do not enter this area
A generator converts kinetic energy to electrical energy, and a motor converts electrical energy to kinetic energy.
A switch is closed, so the circuit would be complete and unbroken and the lights in the circuit would shine.
Answer:
Explanation:
Total mass of cable m = 190 x .402 = 76.38 lb
moment of inertial due to this cable = m r²
= 76.38 x (14/12)²
= 103.96 lb ft²
moment of inertia of empty spoon
= mR² where R is radius of gyration
= 65 x (11 / 12 )²
= 54.61 lb ft²
Total moment of inertia I = 158.57 lb ft²
Net force applied = force applied - frictional force
= 33 - 15 = 18 lb
= 18 x 32 poundal
= 576 poundal
Torque applied = force x radius
= 576 x 14/12
= 672 unit
Angular acceleration = torque / total moment of inertia
= 672 / 158.57
= 4.238 radian / s²
Answer:
The magnitude of the acceleration of the box is 2 m/s².
Explanation:
Given:
Mass of the box,
kg
Force acting towards east,
N
Frictional force acting towards west,
N
Let the acceleration be
m/s².
Now, net force acting on the box towards east is given as:

From Newton's second law of motion,

Therefore, the magnitude of the acceleration of the box is 2 m/s².