Answer:
D. Classifying and indexing web pages for search engines.
Explanation:
An intelligent agent in artificial intelligence is an autonomous entity is set to perform specific foals using "observation" and "consequent actuators".
Intelligent agents can classify and index web pages for search engines, designed to learn and so improve its agency or labor.
Answer:
difference = $12093.38
Explanation:
given data
adds 1st day in saving account = $1,500
adds last day in saving account = $1,500
annual interest = 6.5 %
time = 35 year
to find out
difference in their savings account balances
solution
we get there first Theresa future value that is
future value 1 = present value ×
....1
future value 1 = $1500 × 
future value 1 = $186052.04
and
future value 2 = present value ×
× (1+rate) .........2
future value 2 = $1500 ×
× (1+0.065)
future value 2 = $198145.42
so that here difference is
Difference = $198145.42 - $186052.04
difference = $12093.38
Complete question:
The marginal utility of the last unit of apples consumed is 12 and the marginal utility of the last unit of bananas consumed is 8. What set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium
a. $8 and $12
b. $6 and $4
c. $16 and $9
d. $4 and $6
Answer:
$6 and $4 set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium.
Explanation:
Given,
The marginal utility of the last unit of apples consumed = 12
The marginal utility of the last unit of bananas consumed = 8
Now ,
To find :
The market level for apples and bananas, respectively, will be compatible with the consumer's equilibrium:
=
= $6
=
= $4
$6 and $4 set of prices for apples and bananas, respectively, would be consistent with consumer equilibrium.
Answer:
$15,000
Explanation:
Year 2
Opening inventory = $8,000
Purchases = $10,000
Sales = $15,000 (cash received = $20,000)
Inventory count at year end = $1,000
Amount to be written to p/l = 8000 + 10000 - 1000
= $17,000
However, the cost of goods sold is $15,000 while the remaining $2,000 is recognized as inventory write down.