Answer:
Here's what I get
Explanation:
(g) Titration curves
I can't draw two curves on the same graph, but I can draw two separate curves for you.
The graph in part (d) had an equivalence point at 20 mL.
In the second titration, the NaOH was twice as concentrated, so the volume to equivalence point would be half as much — 10 mL.
The two titration curves are below.
(h) Evidence of reaction
HCl and NaOH are both colourless.
They don't evolve a gas or form a precipitate when they react.
The student probably noticed that the Erlenmeyer flask warmed up — a sign of a chemical change.
Best Answer
1 mole of a substance contains 6.022x10^23 "units" of that substance.
So 0.187 mol of Na+ is 1.13x10^23 ions (6.022x10^23 x 0.187).
Answer:
A) 3.59 cm
Explanation:
Given that :-
The density of the gold ingot = 
Given that:- Mass = 5.50 lbs
Also, considering the conversion of lbs to g as shown below:-
1 lb = 453.592 g
Thus,
Mass =
= 2494.756 g
The volume = Length*Breadth*Height
Given that:- Length = 12.0 cm , Breadth = 3.00 cm
Considering the expression for density as:-


Solving for height, we get that:-
Height=3.59 cm
Answer:
+5
Explanation:
it hs 5 more protons thant electrons, so it has a positive charge of 5
Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.