Answer:
1. Grace was credited for three months taxes.
Explanation:
We need to understand proration. The buyer needs to pay for the taxes the date the property is owed to him, and the seller needs to pay for the taxes till he is having the property. Now he has paid for a year, and the year ends on October 1st. However, he is going to owe the property until Jan 1st. And hence, Grace is credited with the 3 months taxes.
Answer:
95%, 73.1%
Explanation:
Actual output= 950 per year
Design capacity= 1300 per year (Theoretical capacity)
Effective capacity= 1000 per year (efficiency of the shop)
Now Efficiency = actual output/effective capacity = 950/1000 = 0.95, 95.0%
Utilization= actual output/ design capacity = 950/1300 = 0.7308, 73.1%
Answer:
Dr. Office Supplies Expense $900
Cr. Office supplies $900
Explanation:
At the end of the period office supplies account requires an adjusting entry of the office supplies used during the period. It can be calculated as follow
Ending balance of Office supplies = Beginning balance of Office supplies + Purchases during the period - office supplies expense during the period
$1,200 = $1,100 + $1,000 - office supplies expense during the period
$1,200 = $2,100 - office supplies expense during the period
Office supplies expense during the period = $2,100 - $1,200
Office supplies expense during the period = $900
Journal Entry will be debited to office supplies expense account and credit to office supplies inventory account, which will increase the expenses and decrease the inventory.
Answer:
a. 49.50 units
b. The order quantity should not be changed
Explanation:
a. The computation of the ordering cost is shown below:
Economic order quantity = 
where,
Carrying cost = $11 × 40% = $4.4
And, the other items values would remain the same
Now put these values to the above formula
So, the units would equal to
70 = 
= 49.50 units
b. Since we see that the ordering cost is less than the economic order quantity, the order quantity should not be changed as it leads to increase in the total inventory cost
Answer:
$20,000
Explanation:
According to the given situation, the computation of stockholder equity is shown below:-
Stockholder equity = Service in cash + Sent bills
= $15,500 + $4,500
= $20,000
Therefore for computing the stockholder equity we simply applied the above formula so that the correct value could come
Hence, the stockholder equity is $20,000